18 czerwca 2024

Do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny ?

do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny

Wiele banków komercyjnych oraz spółdzielczych oferuje kredyty hipoteczne. Instytucje finansowe różnie podchodzą do oceny Klientów oraz kosztów kredytów. Stąd Klienci stają przed dwoma zasadniczymi pytaniami po pierwsze do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny a po drugie do których banków ?

Czas wypełnienia wniosku o kredyt hipoteczny

Każdy wniosek kredytowy to zestaw dokumentów do wypełnienia oraz konieczność zebrania załączników zgodnie z wymogami banku. Musimy przygotować dokumenty potwierdzające uzyskiwane dochody oraz dane nieruchomości, która będzie finansowana kredytem hipotecznym. Stąd wypełnienie i złożenie kompletnego wniosku o kredyt hipoteczny jest niestety czasochłonne. Każdy bank ma inne wymagania dotyczące formularzy oraz niezbędnych załączników. Nie da się skopiować jednego wniosku i złożyć go w wielu bankach. Każdy wniosek o kredyt hipoteczny to indywidualny dokument. Taki wniosek musi zostać podpisany i złożony w banku celem weryfikacji poprawności a następnie analizy kredytowej.

Dlatego też odpowiadając na pytanie do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny należy zwrócić uwagę na czas jaki trzeba będzie poświęcić aby przygotować kompletne wnioski. I choćby z uwagi na ten czas w praktyce składa się kilka wniosków kredytowych. Oczywiście można ich złożyć więcej jednak tak jak napisaliśmy powyżej będzie to wymagało poświęcenia kolejnych godzin na przygotowanie dokumentów wymaganych przez banki.

Zróżnicowanie ofert kredytów hipotecznych

Miejmy na uwadze fakt, iż mimo rekomendacji nadzoru finansowego każdy bank może mieć swoje indywidualne wymagania dotyczące choćby wkładu własnego czy kredytobiorcy lub nieruchomości. Może być tak, iż do któregoś banku nie ma sensu składać wniosku o kredyt gdyż z dużym prawdopodobieństwem zostanie od odrzucony. Poza tym w danym czasie niektóre banki stosują promocje dotyczące marż kredytu hipotecznego lub innych parametrów kosztowych. Warto przeanalizować dostępne w danym czasie promocje kredytów hipotecznych aby mieć szansę na jak najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.

Po wstępnej analizie ofert kredytowych może się okazać, iż tylko do kilku banków w danym czasie warto składać wnioski aby uzyskać najlepsze oferty kredytów hipotecznych. W takim przypadku odpowiedź na pytanie do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny jest prosta. Podobnie z odpowiedzią na pytanie do których banków złożyć wnioski.

Historia relacji Klienta z bankami

Niektóre banki mogą zaoferować lepsze warunki kredytu swym znanym już Klientom. Dlatego też jeżeli Klient posiada rachunek w danym banku to być może ma tam szansę na dobrą ofertę kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to regułą. Niektóre banki rozumieją, iż jeżeli nie sprzedadzą Klientowi kredytu hipotecznego to najprawdopodobniej stracą go na rzecz innego banku. Wynika to z tego, iż Klient, który posiada kredyt hipoteczny w danym banku to również tam często ma rachunek bieżący – jest to po prostu wygodne a często również tańsze.

Dlatego też odpowiadając na pytanie do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny w pierwszej kolejności warto sprawdzić możliwość uzyskania kredytu hipotecznego w bankach w których już mamy aktywne konta. Wystarczy zapytać specjalistę bankowego lub na infolinii czy dla Klientów posiadających relacje z bankiem są specjalne oferty kredytu hipotecznego.

Do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny ?

Ustawa o kredycie hipotecznym wymaga aby Klientowi przedstawiono co najmniej 3 oferty umów o kredyt hipoteczny wraz z formularzami informacyjnymi. I w naszej ocenie to jest wystarczająca liczba. Wynika to choćby z czasochłonności przygotowania kompletnych i poprawnych wniosków a następnie odpowiadania na ewentualne pytania banków. Jeżeli uzyskamy trzy oferty kredytu hipotecznego to w naszej ocenie jest to wystarczająca ilość aby dokonać porównania i wybrać tą najlepszą. Pamiętajmy również, iż niektóre banki pozwalają na negocjacje warunków kredytowych. Stąd posiadanie kilku ofert powinno pozwolić nam na skuteczne prowadzenie takich negocjacji.

Oczywiście odpowiedź na pytanie do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny może być inna – to wszystko zależy od bieżącej sytuacji na rynku kredytowym oraz Klienta.

Pomoc doradcy kredytowego w wyborze banków

Drugie pytanie jakie zadaliśmy na wstępie dotyczyło wyboru banków do których złożymy wnioski o kredyt hipoteczny. Tutaj warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który zna bieżące oferty banków w zakresie kredytów hipotecznych. Doradca powinien posiadać informacje o ewentualnych promocjach kredytów hipotecznych oraz innych ogólnych warunkach kredytowania w poszczególnych bankach. Rzetelny doradca powinien pomóc nam wybrać do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny oraz do których z nich warto to uczynić.

Pamiętajmy, iż usługi doradcy kredytowego są bezpłatne dla Klientów gdyż jest on wynagradzany przez banki. Dlatego warto korzystać z jego usług.