24 września 2023

Drugi kredyt hipoteczny – czyli jak kupić mieszkanie na wakacje

drugi kredyt hipoteczny

Wiele osób marzy o mieszkaniu w górach lub nad morzem. W ostatnich latach powstało i wciąż jest realizowanych bardzo dużo inwestycji nakierowanych na takich Klientów. Dlatego pytanie czy mam szansę na drugi kredyt hipoteczny aby kupić taką nieruchomość zadają sobie niektórzy Polacy. A odpowiedzi udzielają banki badając ich zdolność kredytową.

Po co drugie mieszkanie ?

Osoby nabywające drugie i kolejne mieszkania czynią to z różnych powodów. Najczęściej jest to chęć posiadania nieruchomości w atrakcyjnym turystycznie miejscu oraz inwestycja na długi okres. Takie mieszkanie może być dobrym pomysłem na spędzanie weekendów czy wakacji. Szczególnie jeżeli jesteśmy mobilni i lubimy wyjeżdżać z domu i spędzać aktywnie czas. Tutaj w najlepszej sytuacji są osoby wykonujące wolne zawody, które mogą same sterować swoim czasem wolnym. Również osoby, które mogą wykonywać pracę zdalnie są w stanie robić to z dowolnego miejsca. Dla takich Klientów mieszkanie wakacyjne może być doskonałym miejscem do pracy jak i wypoczynku.

W czasie gdy sami nie korzystamy z naszego drugiego mieszkania może ono służyć jako inwestycja czyli być wynajmowane. Na rynku działają profesjonalne firmy, które zajmują się zarządzaniem wynajmem apartamentów. Wtedy połączymy możliwość spędzania wolnego czasu w naszym mieszkaniu z możliwością zarabiania na jego wynajmie.

Jak sfinansować wakacyjne mieszkanie

Najprostsza sytuacja jest w momencie gdy mamy odpowiednią kwotę gotówki. Wtedy wystarczy znaleźć pasujące nam drugie mieszkanie i je zakupić. Zakup wakacyjnego mieszkania w niczym nie różni się od zakupu dowolnego mieszkania. Kupując takie mieszkanie warto jednak skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Pamiętajmy, iż jeżeli kupujemy mieszkanie daleko od miejsca w którym żyjemy to kompletnie nie znamy lokalnego rynku. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty pracującego na miejscu i mającego lokalne doświadczenie. Natomiast jeżeli nie mamy zaoszczędzonej odpowiedniej kwoty pieniędzy to możemy sprawdzić czy mamy szansę na kredyt hipoteczny.

Drugi kredyt hipoteczny

Trochę trudniej mają ci Klienci, którzy muszą finansować zakup drugiego mieszkania kredytem hipotecznym. Szczególnie gdy już spłacamy kredyt hipoteczny to musimy przemyśleć czy kolejny kredyt nie wiąże się dla nas ze zbyt dużym ryzykiem. W naszej ocenie powinniśmy mieć już za sobą co najmniej kilka lat spłacania kredytu hipotecznego i uzyskiwać na tyle duże dochody aby mieć możliwość odkładania oszczędności.

Jeżeli złożymy wniosek o drugi kredyt hipoteczny to pamiętajmy, iż bank ponownie (podobnie jak przy pierwszym kredycie) sprawdzi naszą zdolność kredytową oraz będzie wymagał wkładu własnego. Bank uwzględni ten pierwszy kredyt hipoteczny jako nasze stałe zobowiązanie. Może się również zdarzyć tak, iż niektóre banki od razu odrzucą nasz wniosek gdyż nie będą chciałby aby ten sam Klient posiadał u nich równocześnie dwa kredyty hipoteczne. W takiej sytuacji możemy oczywiście sprawdzać możliwość uzyskania kredytu w innych bankach.

A może refinansowanie kredytu hipotecznego

Poszukując drugiego kredytu hipotecznego warto rozważyć również możliwość refinansowania obecnego kredytu hipotecznego. Jeżeli już spłaciliśmy pewną istotną część kredytu hipotecznego to możemy spróbować zrefinansować go innym kredytem i jego pozostałą część przeznaczyć na zakup drugiego mieszkania. Wtedy bank zabezpieczy kredyt na jednym mieszkaniu bądź na obu – zależnie od ich wartości wynikającej z operatu szacunkowego.

Pożyczka hipoteczna na zakup drugiego mieszkania

Jeżeli posiadamy już nieruchomość i nie jest oba obciążona hipoteką to może warto sprawdzić w banku możliwość uzyskania pożyczki hipotecznej. Dzięki temu uzyskamy gotówkę, którą będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel w tym na zakup naszego wymarzonego drugiego mieszkania. Pożyczka hipoteczna jest niezwykle elastycznym produktem. Bank nie będzie badał wartości nabywanego mieszkania tylko tego na którym pożyczka będzie zabezpieczona.

Mieszkanie wakacyjne jako zabezpieczenie kredytu

Mieszkania w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach mogą być bardzo cenne. Mogą jednak również cechować się wyższym ryzykiem znalezienia na nie Klienta w razie chęci sprzedaży. Stąd możemy spotkać się w sytuacją w której bank nie będzie chciał zaakceptować takiej nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Przykładowo bank może się obawiać, iż z uwagi na małą liczbę mieszkań (a tym samym transakcji) w danej okolicy będzie mu trudno je sprzedać w razie zajścia takiej konieczności. Oczywiście nie zawsze tak będzie i nie każdy bank będzie reagował w ten sposób. Może jednak się zdarzyć, iż negatywna ocena mieszkania jako zabezpieczenia spowoduje, iż drugi kredyt hipoteczny będzie niemożliwy do uzyskania.

Pomoc doradcy kredytowego

Jak widać po powyższym artykule drugie mieszkanie i ewentualny drugi kredyt hipoteczny może wiązać się z wieloma skomplikowanymi procesami. Stąd dla bezpieczeństwa, szybkości i sprawności działań warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy kredytowego. Tym bardziej, iż jego usługi są bezpłatne gdyż wynagradzają go banki. Na pewno również warto zastanowić się czy drugie mieszkanie a tym samym drugi kredyt hipoteczny jest nam konieczny i czy nie wiąże się dla nas ze zbyt dużym ryzykiem.

Jeżeli zastawiasz się nad zakupem mieszkania i finansowaniem transakcji za pomocą kredytu hipotecznego to zapraszamy na bezpłatne konsultacje finansowe z Hiportal.