24 maja 2024

Kredyty Hipoteczne – Kwiecień 2023

kredyty hipoteczne kwiecień 2023

Widać wiosenne ożywienie na rynku finansowania nieruchomości. I nie wynika ono tylko z tego, iż zwyczajowo na wiosnę „wszystko” budzi się do życia. W ostatnim czasie na rynku kredytów hipotecznych zachodzi wiele procesów, które mają na to wpływ.

Wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych w marcu.

Od sierpnia zeszłego roku rynek kredytów hipotecznych wyglądał względnie stabilnie aż nagle w marcu tego roku widzimy znaczny wzrost udzieleń. Pokazują to dane z biura informacji kredytowej. W marcu tego roku banki udzieliły więcej o 52,4% kredytów niż w lutym. Prawdopodobnie są to Klienci, którzy w zeszłym roku wstrzymali się z decyzją o kredycie hipotecznym.

W 2022 roku z uwagi na szybki wzrost stóp procentowych część Klienów odłożyła decyzję o zakupie. Obecnie z uwagi na to, iż od jesieni zeszłego roku stopy procentowe już nie rosną Klienci mogą wracać do rozmów o kredycie hipotecznym.

Wzrost zdolności kredytowej

W lutym 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p. Czyli banki badają czy Klienci będą w stanie spłacać kredyty gdyby oprocentowanie kredytu wzrosło aż o 5 punktów procentowych. Wielu Klientów przez to wymaganie nie mogło uzyskać pozytywnej decyzji kredytowej z uwagi na brak zdolności kredytowej.

Jednak w lutym tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zrewidowała podejście i zarekomendowała, iż wymagania dotyczące minimalnego poziom bufora tj. 2,5 p.p. powinno mieć zastosowanie dla kredytów opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej. Czyli dla kredytów z tzw. „stałym oprocentowaniem” banki mogą badać zdolność kredytową gdyby oprocentowanie kredytu wzrosło o 2,5 procent. Dzięki temu Klienci, którzy wcześniej nie mogli uzyskać kredytu obecnie mogą mieć większą szansę. Poprzez zmianę tzw. bufora dla kredytów opartych o okresowo stałe oprocentowanie niejako promuje się te kredyty co w naszej ocenie jest bardzo dobrym kierunkiem.

Program bezpieczny kredyt 2%

Od kilku miesięcy trwają pracę nad uruchomieniem nowego programu rządowego mającego na celu ułatwić zakup pierwszego mieszkania. Program bezpieczny kredyt 2% ma zacząć działać już od lipca tego roku. Z tego powodu część Klientów już przygotowuje się do możliwości skorzystania z tego programu gdyż znane są jego zasady. Uchwalono odpowiednią ustawę i obecnie banki oraz BGK przygotowują się do wdrożenia programu.

Jeżeli już teraz chcesz porozmawiać z ekspertem kredytowym na temat warunków programu bezpieczny kredyt i możliwości skorzystania z niego to zapraszamy do kontaktu z Hiportal. Nasi lokalni eksperci kredytowi są dostępni w wielu miejscowościach.

Program mieszkanie bez wkładu własnego

Pamiętajmy, iż na rynku już jest od zeszłego roku program umożliwiający uzyskania kredytu mieszkaniowego osobom, które nie zdążyły jeszcze zebrać środków wymaganych na pokrycie wkładu własnego. Program formalnie został nazwany Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy gdyż w praktyce to Bank Gospodarstwa Kredytowego gwarantuje za Klienta wpłatę brakującej części wkładu własnego. Na naszej stronie znajdziecie obszerne opracowanie na temat tego programu i spłaty rodzinnej.

Banki oferujące kredyty hipoteczne

Przedstawiamy poniżej listę banków komercyjnych oferujących kredyty hipoteczne. Warto ją przejrzeć gdyż niektóre banki prezentują na swoich stronach promocje kredytów hipotecznych. Pamiętajmy, iż oprócz banków komercyjnych w Polsce wiele banków spółdzielczych również oferuje kredyty hipoteczne. Pod nazwami banków są podpięte linki z ich informacjami na temat kredytów hipotecznych.

Pomoc Eksperta Kredytowego

Pamiętajmy, iż zawsze gdy myślimy o kredycie hipotecznym warto skonsultować się z ekspertem kredytowym. Szczególnie gdy na rynku mamy tyle różnych programów wspierających zakup mieszkania i kredyty oparte o zmienną i stałą stopę procentową. Ekspert kredytowy nie pobiera od Klientów żadnych opłat gdyż jest wynagradzany przez banki.