28 lutego 2024

Kredyty Lipiec 2023 – najważniejsze informacje

kredyty lipiec 2023

W ostatnim czasie dużo dzieje się na rynku finansowania. Startuje mocno wyczekiwany program rządowy po nazwą „bezpieczny kredyt 2%” wspierający osoby biorące kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie.

Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych

Dane z Biura Informacji Kredytowej pokazują, iż od marca 2023 co miesiąc rośnie kwota wypłaconych kredytów hipotecznych. Pokazuje to, iż zapaść na rynku kredytów hipotecznych staje się historią. W maju banki udzieliły 4 miliardy złotych czyli podobnie jak w czerwcu 2022 roku gdzie było to 3,9 miliarda. Jeżeli chodzi o liczbę kredytów hipotecznych to w maju banki udzieliły ich prawie 11 tys. gdzie jeszcze w lutym było to niecałe 7 tys. umów kredytowych. Stąd można powiedzieć, iż ożywienie na rynku kredytów hipotecznych stało się faktem i to mimo wciąż relatywnie wysokich stóp procentowych.

Kredyty lipiec 2023 – start programu bezpieczny kredyt 2%

Z początkiem lipca uruchomiona została możliwość składania wniosków o kredyty mieszkaniowe w ramach programu rządowego bezpieczny kredyt 2%. W innych naszych postach pisaliśmy już o tym programie. Jeżeli chcesz kupić pierwsze mieszkanie i wcześniej nie byłeś właścicielem nieruchomości to być może jest to dla Ciebie bardzo dobre rozwiązanie. W ramach programu łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny oraz jest on tańszy gdyż przez 10 lat uzyskuje się dopłaty do rat kredytu. Program został przyjęty ustawą uchwaloną w dniu 26 maja 2023 roku.

W lipcu można już składać wnioski o kredyt mieszkaniowy w ramach programu „bezpieczny kredyt 2%” w kilku bankach. Kolejne banki powinny przystąpić do programu w najbliższym czasie. Szczegóły warto skonsultować z ekspertem kredytowym.

Cz wakacje to dobry czas na kredyt mieszkaniowy

Jeżeli myślimy o zakupie własnego mieszkania i finansowaniu go kredytem hipotecznym to warto spotkać się z ekspertem kredytowym aby sprawdzić wstępnie zdolność kredytową. Eksperci kredytowi dysponują narzędziami (kalkulatorami) dzięki którym są w stanie sprawdzić czy mamy szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Podobnie Ekspert kredytowy będzie nam mógł powiedzieć czy spełniamy warunki programu bezpieczny kredyt 2%. Stąd mimo okresu wakacyjnego zachęcamy do wstępnej rozmowy z ekspertem kredytowym. Co ważne możemy skonsultować się z ekspertem nie ruszając się z domu gdyż obecnie powszechne są konsultacje online poprzez telekonferencje czy wideokonferencje.