Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie
na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Każde mieszkanie ma wady i zalety. Należy tylko umieć je dostrzec i mieć ich świadomość. Jeżeli szukamy naszego pierwszego, wymarzonego mieszkania i nie mamy doświadczenia w kupowaniu nieruchomości to możemy nie zwrócić uwagę na wszystkie istotne elementy.

Pamiętajmy, iż kupujemy mieszkanie warte kilkaset tysięcy a jeżeli jeszcze finansujemy ją kredytem na kilkadziesiąt lat to warto dobrze przemyśleć decyzje i przeanalizować wiele jej aspektów.

Kupuję mieszkanie – otoczenie osiedla

Zacznijmy od otoczenia. Pospacerujmy spokojnie po okolicy. Zastanówmy się nad komunikacją. Czy drogi przebiegające obok osiedla lub naszego bloku czy kamienicy nie generują zbyt dużego natężenia ruchu a co za tym idzie hałasu.

Może być również tak, iż obok osiedla przebiega droga szutrowa wtedy możemy być pewni, iż latem ruch pojazdów będzie generował dużo kurzu. W takim wypadku utrzymanie w czystości okien np. na parterze może być wyzwaniem.

Popatrzmy w którym kierunku wychodzą okna mieszkania i jaki widok będziemy codziennie mieć. Zobaczmy czy nasz blok nie stoi zbyt blisko innych budynków bo być może sąsiedzi będą nam zaglądali do okien.

Warto nawet kilkukrotnie przyjechać pod blok w którym zamierzamy kupić mieszkanie i pospacerować po okolicy. Jeżeli w bloku już ktoś mieszka to można uprzejmie zapytać o opinię na temat bloku, dewelopera, okolicy. Zazwyczaj w takich sytuacjach obecni mieszkańcy są bardzo pomocni i chętnie dzielą się swoimi wrażeniami. Pamiętajmy, iż to najlepsze źródło informacji!

Kupuję mieszkanie – miejsca parkingowe

Coraz bardziej istotnym problemem przy gęstej zabudowie jest parkowanie pojazdów. Jeżeli nie myślimy o zakupie miejsca parkingowego lub garażu to zastanówmy się czy mamy szansę na znalezienie wolnego miejsca po przyjeździe z pracy.

Czy w wypadku braku miejsc pod naszym blokiem jest gdzieś blisko „opcja B” czyli parking lub ulica gdzie możemy zostawiać auto. Oczywiście najlepiej mieć własne miejsce parkingowe lub garaż ale nie wszystkich z nas na to stać. Dlatego warto się zastanowić czy codzienne szukanie parkingu dla auta nie będzie dla nas czasochłonne i zwyczajnie męczące oraz stresujące.

Położenie mieszkania

Zobaczmy w której części bloku znajduje się nasze mieszkanie. Jaką wystawę mają okna ? Będziemy mogli się zorientować w których pokojach o jakich porach dnia będzie słonecznie a w których ciemniej. Popatrzmy również na okna ich liczbę i wielkość.

Oczywiście nasłonecznienie musi spełniać odpowiednie normy budowlane ale warto abyśmy obejrzeli mieszkanie np. w różnych porach dnia aby sprawdzić osobiście czy nam to odpowiada. Mocne nasłonecznienie może powodować, iż latem w pokoju będzie bardzo gorąco. Pamiętajmy, iż za oglądanie mieszkania nie płacimy więc warto z tej możliwości korzystać nawet kilka razy.

Jeżeli mieszkanie jest położone np. obok wjazdu na osiedle to z pewnością będzie tam duży ruch. Zastanówmy się czy odpowiada nam powierzchnia i położenie balkonu (o ile jest).

W niektórych blokach nie ma windy. Jeżeli oglądamy mieszkanie w takim bloku to trzeba się zastanowić czy jej brak będzie dla nas dużym utrudnieniem. Być może dla osób planujących bądź mających dzieci będzie to zbyt duże utrudnienie.

Kupuję mieszkanie – materiały i technologia

Kto pyta nie błądzi a więc pytajmy sprzedającego z jakich materiałów zbudowany jest blok oraz jakie zostały użyte do wykończenia. Dzięki internetowi możemy szybko sprawdzić ich właściwości oraz poczytać opinie.

Wtedy nie będzie dla nas zaskoczeniem, iż np. ściany między mieszkaniami są z materiału, który kiepsko tłumi dźwięk ale za to dobrze izoluje termicznie. Zapytajmy również jaki standard mają drzwi wejściowe i okna. Jakość drzwi i ich odporność na włamania może mieć wpływ na koszty ubezpieczenia a dobre oka mogą nam zapewnić niski poziom hałasu i znakomitą termoizolację.

Dowiedzmy się również jaki jest system ogrzewania mieszkania. Czy jest to ogrzewanie „miejskie” a może osiedle ma własną kotłownie gazową. Różne systemy ogrzewania będą mieć wpływ na nasze późniejsze opłaty za ciepło.

Kupuję mieszkanie – rozkład i wielkość poszczególnych pomieszczeń

Na pewno warto przyjrzeć się dokładnie poszczególnym pomieszczeniom i zastanowić jakie funkcje mają dla nas spełniać. Oczywiście położenia kuchni i łazienki raczej nie zmienimy z uwagi na dostęp do mediów i wymogi wentylacyjne ale poszczególne pokoje możemy wykorzystać tak jak nam się podoba.

Może być tak, iż niektóre pokoje mogą być trudno ustawne gdyż np. są długie i wąskie. Przemyślmy również gdzie chcielibyśmy montować np. szafy wnękowe (czy w ogóle jest na to miejsce i jaką ma powierzchnie).

Zastanówmy się czy powierzchnia łazienki będzie wystarczająca aby zamontować mniej np. naszą wymarzoną wannę. Warto zwrócić również uwagę czy w mieszkaniu jest komórka lokatorska. Jeżeli jej nie ma to zastanówmy się gdzie będziemy magazynować rzadko używane rzeczy bądź np. gdzie postawimy rower czy wózek dla dziecka.

W mieszkaniach położonych na ostatnich piętrach pod sufitem mogą pojawiać się skosy. Zastanówmy się czy nie będą dla nas przeszkodą w meblowaniu i użytkowaniu.

Opinia rodziny czy znajomych

Tak jak napisaliśmy powyżej nie śpieszmy się z wyborem mieszkania. Rynek mieszkań w każdym mieście jest obecnie na tyle duży, iż daje nam komfort decyzji. Warto na kolejne oglądanie mieszkania zabrać kogoś komu ufamy aby zapytać o opinię. Taka osoba może zwrócić uwagę na elementy o których my nie pomyśleliśmy lub nie analizowali wnikliwie.

Warto obejrzeć kilka mieszkań

Uważamy, iż warto zdobywać wiedzę i doświadczenie a możemy to uczynić tylko gdy obejrzymy kilka różnych ofert. Poczytajmy w internecie na temat poszczególnych osiedli. Często mieszkańcy dzielą się opiniami na osiedlowych forach. Możemy również sami na takim forum zapytać o opinię. Warto to robić aby uzyskać wiele niezależnych informacji.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać na temat zakupu mieszkania i finansowania kredytem mieszkaniowym to zapraszamy do kontaktu.