24 września 2023

Program „bezpieczny kredyt 2%” ma wystartować już w lipcu 2023

program bezpieczny kredyt 2% startuje w lipcu

Rynek kredytów hipotecznych z niecierpliwością czeka na nowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego znanego powszechnie pod nazwą „bezpieczny kredyt 2%”. Program ma w założeniu ułatwić zakup pierwszego mieszkania.

Program bezpieczny kredyt 2%

Od wielu miesięcy mówi się na rynku o programie „bezpieczny kredyt 2%”, który ma umożliwić małżeństwom, parom wychowującym dzieci oraz singlom zakup pierwszego mieszkania. Czyli generalnie ma wspierać rodziny w zakupie pierwszej nieruchomości w której będą mieszkać. Jest już uchwalony projekt ustawy o bezpiecznym kredycie. Z jego zapisami można zapoznać się tutaj.

Zdolność kredytowa w programie bezpieczny kredyt 2%

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 19 czerwca 2023 r. przyjęła nowelizację Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. W tej nowelizacji zapisano rekomendacje dla banków dotyczące wyliczania zdolność kredytowej w przypadku kredytów hipotecznych objętych rządowym programem m.in bezpieczny kredyt 2%. Zdolność kredytowa Klientów będzie wyliczana w oparciu o raty kredytów po uwzględnieniu dopłat do kredytu. Przy takim modelu zdolność kredytowa w programie bezpieczny kredyt 2% będzie istotnie wyższa niż w przypadku takiego samego kredytu jednak udzielonego bez wsparcia rządowego.

Kiedy wchodzi w życie program bezpieczny kredyt 2%

Pierwsze banki deklarują, iż od lipca umożliwią składanie wniosków w programie bezpieczny kredyt 2%. Z pewnością nie będą to wszystkie banki oferujące kredyty hipoteczne ale już nawet kilka banków umożliwi uzyskanie kilku ofert kredytowych. Pamiętajmy, iż koszt kredytu w programie „bezpieczny kredyt 2%” zależy od marży banku stąd warto porównywać oferty banków.

Czy program bezpieczny kredyt 2% będzie hitem na miarę rodziny na swoim

W programie rodzina na swoim udzielono prawie 200 000 kredytów hipotecznych stąd jego ogromny sukces. Dlatego można zadać pytanie czy w ramach programu bezpieczny kredyt 2% również zostanie udzielona podobna liczba kredytów hipotecznych. Mamy nadzieję, iż tak się stanie i również podobna liczba kredytobiorców będzie mogła cieszyć się tańszym kredytem.

Program bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacje

Już jakiś czas temu opisaliśmy najważniejsze zasady programu „bezpieczny kredyt 2%. Link do tego poradnika znajdziecie tutaj. Warto skonsultować się z ekspertem kredytowym polecanym przez Hiportal jeżeli jesteście zainteresowani tym programem.