Kredyt dla firmy: jak prowadzić biznes aby go uzyskać

kredyt dla firmy
kredyt dla firmy

Kredyt dla firmy to popularny sposób na finansowanie działalności gospodarczej. Niektóre firmy potrzebują finansowania do bieżącej działalności a inne wyłącznie w celu inwestycji. Warto wiedzieć jak zarządzać firmą aby spełniać podstawowe i powszechnie stosowane wymogi banków przy udzielaniu kredytów firmowych.

Kredyt dla firmy – co to za produkt

Banki finansują zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze jak również różnego rodzaju spółki osobowe a także kapitałowe. Każda forma prawna działalności biznesowej ma szansę na uzyskanie kredytu bankowego. Oczywiście nie dla wszystkich są takie same wymagania. Kredyt dla firmy to produkt w którym stroną umowy kredytowej jest firma. Dzięki temu koszty kredytu mogą być dla firmy kosztem podatkowym.

Co ważne kredyt dla firmy może być wykorzystany wyłącznie w celu związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. A więc nie możemy wydać środków pochodzących z kredytu na co nam się żywnie podoba. To są pieniądze naszej firmy i mogą być użyte tylko do realizacji celów biznesowych.

Kredyty dla firm mogą być zabezpieczone majątkiem oraz niezabezpieczone. Najczęściej wyznacznikiem tego czy bank wymaga zabezpieczenia majątkowego jest kwota kredytu. Ogólnie można przyjąć, iż wyższe kwoty kredytu wymagają zabezpieczenia a te niższe niekoniecznie. Przy niższych kwotach (poniżej 200 – 300 tysięcy) bank może wymagać zabezpieczeń niemajątkowych takich jak choćby poręczenie.

Kredyt dla firmy – od kiedy działa biznes ?

To pierwsze pytanie jakie usłyszy właściciel lub szef firmy od pracownika banku lub doradcy kredytowego. Pytanie bierze się stąd, iż banki raczej nie chcą udzielać kredytów dla firm, których staż nie przekracza 12 miesięcy. Pierwszy okres w działalności firmy jest najtrudniejszy gdyż należy pozyskać Klientów i zacząć zarabiać. Wiele podmiotów nie przetrwa tego okresu. Tacy Klienci firmowi są dla banków zbyt ryzykowni aby udzielać im kredytów.

Są pewne wyjątki od tej reguły – na przykład wtedy gdy ktoś pracował na umowę o pracę a następnie założył działalność gospodarczą ale dalej pracuje dla tej samej firmy.

Kredyt dla firmy – czy jest dochód ?

To drugie pytanie jakie usłyszy przedsiębiorca od pracownika banku lub doradcy kredytowego. Aby uzyskać kredyt firma musi osiągać dochód lub zysk netto. Wymóg ten wynika z tego, iż firma musi wygenerować środki niezbędne do spłaty kredytu. Jeżeli biznes nie zarabia a więc nie generuje nadwyżki finansowej to nie będzie miał z czego spłacać kredytu. To założenie nie zawsze jest prawdziwe gdyż właściciele mogą zawsze dofinansować firmę ale bank finansuje przedsiębiorstwo a nie właścicieli. Dlatego dla banku niezbędne jest aby firma była dochodowa. Czasem banki może i przymkną oko na zyskowność o ile brak dochodu wynika na przykład z wysokich kosztów amortyzacji.

Tak więc kredyt dla firmy tak ale wyłącznie dla firmy dochodowej. Jeżeli nasz biznes nie generuje odpowiednio wysokiego dochodu możemy nie mieć szans na uzyskanie kredytu dla firmy. Pamiętajmy o tym zarządzając firma i uważajmy na nieprzemyślane generowanie kosztów. Może się to źle skończyć w sytuacji gdy nasza firma będzie potrzebowała szybko uzyskać finansowanie zewnętrzne.

Kredyt dla firmy – historia kredytowa

Każdorazowo przy udzielaniu kredytu bank sprawdza historię kredytową firmy pobierając raport na jej temat z biura informacji kredytowej. I to będzie z pewnością trzecia seria pytań jakie zostaną nam zadane gdy pójdziemy po kredyt dla firmy. Banki sprawdzą czy już posiadamy jakieś zobowiązania kredytowe, pożyczkowe, leasingowe, faktoringowe oraz zweryfikują jak je spłacaliśmy w ostatnich latach. Jeżeli spłacamy swoje zobowiązania nieregularnie to możemy mieć trudności z uzyskaniem kredytu. Pamiętajmy, iż rzetelność płatnicza jest dla banku niezwykle ważna. Jeżeli kredyty spłacamy z opóźnieniem to bankowi będzie trudno przyjąć założenie, iż jego kredyt spłacimy w terminie.

Bank sprawdzi również ile obecnie spłacamy zobowiązań aby policzyć czy jeszcze będziemy w stanie spłacać raty kolejnego kredytu. Czyli na podstawie danych o zobowiązaniach oraz dochodowości firmy bank (w wielkim skrócie) wyliczy zdolność kredytową naszej firmy. I to będzie podstawa do rozmów na temat kredytu jaki możemy w banku uzyskać. Jeżeli mamy zdolność kredytową i nie ma innych przeciwwskazań do udzielenia kredytu naszej firmie to prawdopodobnie bank przedstawi nam ofertę kredytu.

Kredyt dla firmy – pomoc doradcy kredytowego

Pamiętajmy, iż zawsze rozważając kredyt dla firmy warto zapytać o to doradcę kredytowego. Nic nas to nie kosztuje gdyż pośrednik kredytowy jest wynagradzany przez banki oraz inne instytucje finansowe. Doradca kredytowy zna aktualną sytuację na rynku kredytowym dlatego pozwoli nam to zaoszczędzić czas szukając odpowiedniego banku i produktu. Poza tym doradca kredytowy pomoże nam zebrać odpowiednie dokumenty i wypełnić poprawnie wniosek kredytowy. Warto korzystać z usług doradcy kredytowego Hiportal.pl