28 lutego 2024

Kredyt gotówkowy krok po kroku – nasz poradnik od A do Z

kredyt gotówkowy krok po kroku poradnik od A do Z

Postanowiliśmy w jednym miejscu zamieścić najważniejsze informacje na temat kredytów gotówkowych – swoisty poradnik kredyt gotówkowy krok po kroku. Dzięki temu nie musicie szukać w wielu miejscach gdyż nasza pigułka pozwala na zapoznanie się z podstawową wiedzą na temat kredytów gotówkowych i pożyczek. Warto przeczytać przed rozpoczęciem poszukiwania kredytu gotówkowego.

Co to jest kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany bez określonego celu finansowania. Czyli uzyskane od banku pieniądze możemy wydać na dowolne potrzeby. Taki kredyt udzielany jest wyłącznie osobom fizycznym. Udzielanie kredytów gotówkowych reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. Ustawa mówi, iż kredyt konsumencki to taki, którego kwota nie przekracza 255 550 zł. Ustawa zawiera wiele szczegółowych zapisów związanych z udzielaniem kredytu gotówkowego, umową kredytu konsumenckiego, jego spłatą czy też reklamacjami. Uważamy, iż to bardzo dobrze, że udzielanie kredytów gotówkowych jest obwarowane wieloma przepisami gdyż to zwiększa bezpieczeństwo konsumentów.

Podsumowując można napisać, iż kredytu gotówkowego szukamy gdy potrzebujemy pieniędzy (gotówki). Pamiętajmy że kredyt gotówkowy będzie wiązał się z kosztami takimi jak na przykład prowizja za udzielenie, odsetki a czasem będzie konieczne nabycie polisy ubezpieczeniowej. Koszty mogą być różnie nazwane i opisane w umowie kredytu gotówkowego. Stąd konieczne jest przeczytanie umowy i zrozumienie jej zapisów – szczególnie tych mówiących o kosztach kredytu gotówkowego.

Wstępne sprawdzenie zdolności kredytowej

Zanim zaczniemy szukać banku kredytodawcy warto zweryfikować nasze szanse na kredyt gotówkowy. To jest pierwszy etap naszego poradnika kredytowego kredyt gotówkowy krok po kroku – chodzi o to abyśmy wiedzieli na jaki kredyt gotówkowy możemy liczyć. Warto skorzystać z kalkulatorów kredytu gotówkowego dostępnych w internecie. Dzięki nim możemy wstępnie zorientować się na jaką kwotę kredytu gotówkowego mamy szansę. W tym celu można również umówić się na rozmowę z ekspertem kredytowym lub pracownikiem oddziału banku oferującego kredyty gotówkowe. Tam powinniśmy uzyskać ogólne informacje o tym na jaką kwotę kredytu gotówkowego możemy liczyć.

Oczywiście będą to tylko pewne szacunki ale dzięki temu będziemy wiedzieli jakie cele możemy zrealizować za uzyskaną gotówkę. Istotne jest również zweryfikowanie czy nasze dochody zostaną zaakceptowane przez bank. Banki nie zawsze akceptują wszystkie źródła dochodów. Pisaliśmy o tym już w naszych poradnikach związanych z kredytami gotówkowymi:

Po takiej rozmowie lub kilku rozmowach powinniśmy już mieć ogólną wiedzę na temat tego na jaką kwotę kredytu gotówkowego mamy szanse. Dzięki temu nie stracimy czasu na poszukiwanie towarów lub usług na które być może nas nie stać.

Sprawdzenie historii kredytowej w BIK

W naszej ocenie każda osoba, która myśli o kredycie gotówkowym powinna sprawdzić co jest zapisane w jej historii kredytowej. Można to zweryfikować samodzielnie pobierając raport o sobie z Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu będziemy wiedzieć co banki wiedzą na nasz temat. W raporcie zobaczymy historię spłat (każdą ratę) naszych kredytów i pożyczek o ile uprzednio je zaciągaliśmy a także aktualne saldo zobowiązań. Dzięki temu bank będzie dokładnie wiedział jakie są nasze zobowiązania kredytowe czy też z tytułu kart kredytowych i jak wcześniej spłacaliśmy kredyt. Dla banków bardzo ważne jest to czy jesteśmy solidnym kredytobiorcą czyli czy spłacamy kredyty zgodnie z harmonogramem spłat. Poradnik finansowy kredyt gotówkowy krok po kroku zwraca uwagę jak ważna w procesie kredytowym jest historia kredytowa.

Warto dokładnie przeczytać raport kredytowy z BIKu gdyż zdarzają się również zapisy, które należy wyjaśnić – na przykład mimo spłaty jakiegoś kredytu w raporcie BIK wciąż pozostaje on „niezamknięty”. Wtedy należy z bankiem wyjaśnić te kwestie – być może zapomnieliśmy dopłacić jakąś kwotę lub bank błędnie zaksięgował (lub zaraportował do BIK) spłatę. Pamiętajmy, że wszelkie nieregularne spłaty widoczne w raporcie BIK mogą działać na naszą niekorzyść stąd zanim złożymy wniosek o kredyt gotówkowy miejmy wiedzę co jest w jego treści.

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i dochody z tego tytułu będzie zawierał nasz wniosek o kredyt gotówkowy to warto również pobrać raport z Biura Informacji Kredytowej na temat firmy. Jeżeli prowadząc działalność gospodarczą korzystamy z kredytów bankowych to historia ich spłat oraz wartość aktualnych zobowiązań będzie widoczna w raporcie.

Koszt raportów z biura informacji kredytowej jest niewielki (kilkadziesiąt złotych) a dzięki temu unikniemy niepotrzebnych rozczarowań i będziemy gotowi na odpowiedzi ewentualnych pytań z banku. To również jest okazja aby zweryfikować zapisy w raporcie BIK – tak aby być pewnym co się w nim znajduje. Pisaliśmy już o tym w naszym poradniku – warto przeczytać:

Wybór eksperta kredytu gotówkowego

Jeżeli nie uczyniliśmy tego wcześniej przy okazji sprawdzania dostępnej kwoty kredytu gotówkowego na jaką mamy szansę to warto zrobić to teraz – czyli wybrać pośrednika kredytu gotówkowego. Kredytu gotówkowego można poszukiwać na kilka sposobów. Możemy to robić sami udając się do poszczególnych banków bądź skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Naszym zdaniem warto porozmawiać z doradcą finansowym gdyż nic nas to nie kosztuje.

Usługa doradcy kredytowego jest dla nas bezpłatna gdyż uzyskuje on wynagrodzenie od banków i innych instytucji finansowych. Dzięki temu nie musimy się martwić o to czy będzie nas stać na jego pomoc. Na pewno należy zastanowić się z którym doradcą kredytowym chcemy współpracować. Poniżej w ramach naszego poradnika kredyt gotówkowy krok po kroku prezentujemy teksty na ten temat.

W naszych poradnikach finansowych podpowiadamy jak znaleźć rzetelnego doradcę kredytowego mającego doświadczenie w kredytach gotówkowych. Na rynku działa wiele osób pracujących w tym zawodzie a więc nie musimy się martwić o możliwość wyboru. Zanim zdecydujemy się na rozmowę z doradcą kredytowym warto przeczytać nasze powyższe teksty finansowe będące częścią poradnika kredyt gotówkowy krok po kroku.

Przygotowanie się do złożenia wniosków kredytowych

Przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy warto porozmawiać z ekspertem finansowym szczegółowo na temat naszej sytuacji finansowej oraz potrzeb finansowych. Jeżeli posiadamy kilka źródeł dochodów to należy zastanowić się, które z nich prezentujemy bankowi we wniosku o kredyt gotówkowy. Pamiętajmy, że nie musimy wpisywać wszystkich źródeł dochodów tak aby nie tracić zbyt dużo czasu na ich udokumentowanie. Banki często wymagają potwierdzenia uzyskiwanych dochodów w postaci dokumentacji stąd może to zająć nam dużo czasu. Banki same również czasem potwierdzają dochody Klientów stąd duża liczba źródeł dochodów może wydłużyć procesowanie wniosku o kredyt gotówkowy.

Kluczowy jest również wybór banków do których będziemy składać wniosek o kredyt gotówkowy. W naszej ocenie warto wybrać 2-3 banki. Obecnie na rynku kredytów gotówkowych bardzo często pojawiają się oferty promocyjne kredytów. Doświadczony ekspert kredytowy powinien wiedzieć jakie promocje są dostępne w danym czasie oraz jak je analizować aby wybrać te najlepsze dla potrzeb oraz sytuacji finansowej danego Klienta. To jest też argument za tym aby korzystać z pomocy eksperta finansowego.

Złożenie wniosków o kredyt gotówkowy

Kolejny etap naszego poradnika kredyt gotówkowy krok po kroku to wypełnienie i złożenie do banków wniosków o kredyt gotówkowy.

W naszej ocenie warto złożyć przynajmniej 2 – 3 wnioski o kredyt gotówkowy. Uważamy, iż to jest wystarczająca liczba. Wynika to choćby z czasochłonności przygotowania kompletnych i poprawnych wniosków a następnie odpowiadania na ewentualne pytania banków. Jeżeli uzyskamy dwie lub trzy oferty kredytu gotówkowego to w naszej ocenie jest to wystarczająca ilość aby dokonać porównania i wybrać tą najlepszą. Pamiętajmy również, iż niektóre banki pozwalają na negocjacje warunków kredytowych. Stąd posiadanie kilku ofert powinno pozwolić nam na skuteczne prowadzenie takich negocjacji z bankami.

To do ilu banków złożymy wnioski kredytowe zależy od nas Klientów. W praktyce najczęściej warto je składać do 2 czasem 3 banków. Liczba ta wynika choćby z tego, iż każdy wniosek to dokumentacja, którą należy wypełnić a więc poświęcić dużo czasu. Ekspert finansowy wypełni razem z nami dokumenty aby być pewnym ich poprawności oraz kompletności. Do każdego wniosku kredytowego musimy załączyć np. dokumenty potwierdzające nasze dochody a więc każdy wniosek to pewna ilość dokumentów. Wypełnienie wniosków zajmuje trochę czasu dlatego poradnik kredyt gotówkowy krok po kroku zaleca aby zarezerwować na to więcej czasu.

Po złożeniu wniosków o kredyt gotówkowy czekamy na wiążące oferty kredytowe z banków lub ewentualne pytania. Może się zdarzyć, iż bank (analityk bankowy) będzie chciał o coś nas dopytać lub poprosi o dodatkowe dokumenty. Nasz ekspert kredytowy (o ile z nim współpracujemy) jest w stałym kontakcie z bankiem aby w każdym momencie posiadać aktualne informacje na jakim etapie jest nasz wniosek. Pamiętajmy, iż niektóre oferty kredytu gotówkowego mogą być warunkowe (np. konieczność założenia rachunku w banku lub zakupu ubezpieczenia) – dlatego należy je szczegółowo przeanalizować gdyż warunki banków mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Uzyskanie ofert kredytowych i wybór banku

Kolejny etap naszego poradnika kredyt gotówkowy krok po kroku jest jednym z istotniejszych czyli wybór najlepszej dla nas oferty kredytu gotówkowego. Po otrzymaniu wiążących ofert kredytu gotówkowego należy poddać je szczegółowej analizie i dokonać wyboru banku z którym finalnie zawrzemy umowę kredytu gotówkowego.

Wsparcie doradcy finansowego na pewno będzie pomocne przy porównywaniu i analizie ofert kredytów gotówkowych. Niektóre oferty banków mogą być warunkowe stąd należy przeanalizować warunki i dokładnie je zrozumieć. Jeżeli mamy wątpliwości lub czegoś nie rozumiemy w ofercie banku to pytajmy naszego doradcę lub pracownika banku. Pamiętajmy, iż kluczowe są koszty kredytu gotówkowego. Stąd konieczne jest aby ekspert kredytowy przedstawił na zrozumiałe porównanie wszelakich kosztów zawartych w ofertach kredytu gotówkowego.

Niektóre banki mogą zgadzać się na negocjowanie oferty kredytowej. Zapytajmy o to eksperta kredytowego. Szczególnie jeżeli uzyskujemy wysokie, regularne dochody i mamy nienaganną historię kredytową. Wtedy dla banku jesteśmy niezwykle pożądanym Klientem i bank może nam zaoferować lepsze warunki w drodze negocjacji.

Kredyt gotówkowy krok po kroku – zawarcie umowy kredytowej

Kredyt gotówkowy krok po kroku zbliża się do finalnego elementu jakim jest podpisanie umowy kredytowej a następnie wypłata gotówki na rachunek bankowy Klienta. Po wyborze banku zostanie dla nas przygotowana umowa kredytowa. Jak już ją otrzymamy to należy bezwzględnie szczegółowo się z nią zapoznać. Jeżeli nie rozumiemy niektórych jej zapisów lub mamy wątpliwości to pytajmy pracownika banku lub doradcę finansowego. Możemy również niezależnie skonsultować zapisy z prawnikiem.

Nie podpisujmy umowy kredytu gotówkowego, której nie rozumiemy. Mamy prawo (a nawet powinniśmy) domagać się od banku wyjaśnień. Upewnijmy się, iż zapisy umowy są zgodne z wcześniejszą ofertą banku. Umowę podpisujemy w oddziale danego banku lub u naszego doradcy finansowego.

Ostatni etap poradnika kredyt gotówkowy krok po kroku to wypłata kredytu gotówkowego. Banki dokonują wypłaty na rachunek bankowy Klienta. Zdarza się również, iż bank wymaga założenia rachunku bankowego gdyż jest to warunkiem promocji kredytu gotówkowego. W takim wypadku wypłata kredytu gotówkowego nastąpi dopiero po założeniu konta.

Co jeżeli bank odrzuci wniosek o kredyt gotówkowy

Poradnik kredytowy kredyt gotówkowy krok po kroku to również odpowiedź na pytanie co możemy zrobić gdy bank odrzuci wniosek o kredyt gotówkowy czyli wyda decyzję negatywną. Odrzucony wniosek o kredyt gotówkowy powinien mieć informację o powodzie decyzji. Każdy bank jest zobowiązany aby poinformować Klienta z jakiego powodu nie zgadza się na udzielenie kredytu gotówkowego. Może to być jednak bardzo ogólna informacja. Jeżeli ze wszystkich banków do których złożyliśmy wnioski otrzymamy negatywną decyzję to porównajmy powody odrzucenia wniosków.

Bank może odpowiedzieć bardzo ogólnie ale wtedy warto spróbować dopytać w banku o szczegóły takiej decyzji aby jak najbardziej dokładnie wiedzieć co jest przyczyną. W banku zawsze można złożyć wniosek o szczegółowe wyjaśnienie powodów negatywnej decyzji.

Poradnik kredytowy kredyt gotówkowy krok po kroku zwraca uwagę, iż najważniejsze w przypadku odrzucenia wniosku o kredyt gotówkowy jest rzetelne przeanalizowanie przyczyny. Być może jesteśmy w stanie poradzić sobie z głównym problemem i za jakiś czas ponownie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy.

Tutaj często nieodzowna jest pomoc eksperta finansowego. Ekspert finansowy dzięki swojemu doświadczeniu może zaproponować rozwiązania np. umożliwiające powtórne złożenie wniosków o kredyt gotówkowy lub zmianę instytucji finansowej.

Rozmowa z ekspertem finansowym Hiportal

Proces kredytu gotówkowego to zazwyczaj standardowa procedura bankowa jednak najważniejsze są elementy decyzyjne takie jak: wybór banku do którego złożymy wniosek oraz wybór eksperta kredytowego (o ile korzystamy z jego usług). Poradnik kredyt gotówkowy krok po kroku zwraca uwagę, iż dużo wyborów przed nami stąd warto je zawsze dobrze przemyśleć. Z pewnością nie warto podejmować decyzji w pośpiechu i stresie.

W naszej ocenie warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Pamiętajmy, iż pomoc eksperta nic nas nie kosztuje gdyż jest on wynagradzany przez banki. Dzięki pośrednikowi kredytowemu będziemy mieć przy sobie kogoś kto jest profesjonalistą w zakresie kredytów gotówkowych i zależy mu aby proces kredytowy doprowadzić do końca z sukcesem. Nasz poradnik kredytowy kredyt gotówkowy krok po kroku z pewnością nie zastąpi pomocy eksperta finansowego ale na pewno dostarczy ogólnej wiedzy na temat kredytów gotówkowych.

Jeżeli macie Państwo pytania związane z kredytem gotówkowym to zapraszamy do kontaktu. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy a ekspert finansowy Hiportal oddzwoni.

Kredyt gotówkowy krok po kroku – poradnik finansowy