24 maja 2024

Kiedy refinansowanie kredytu ma sens ?

kiedy refinansowanie kredytu ma sens

W Polsce setki tysięcy osób spłacają kredyty różnego rodzaju – gotówkowe, firmowe, hipoteczne i inne. Spłacając kredyt warto pamiętać o możliwości jego refinansowania i co jakiś czas analizować z to ekspertem kredytowym. Refinansowanie kredytu oprócz tego, że może obniżyć jego koszty daje też wiele innych możliwości.

Co to jest refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu to nic innego tylko całkowita spłata kredytu ze środków pochodzących z innego kredytu. Czyli gdy spłacamy kredyt i podejmiemy decyzję o jego refinansowaniu to musimy znaleźć inny bank, który udzieli nam nowy kredyt na spłatę tego pierwszego. Dlatego często refinansowanie kredytu określa się również jako przeniesienie kredytu do innego banku gdyż w praktyce tak się dzieje – zamykamy (spłacamy) kredyt w jednym banku a uruchamiamy go w drugim. Oczywiście cała transakcja odbywa się jawnie i oba banki wiedzą o tym, że środki, którymi spłacamy kredyt pochodzą również z kredytu.

Samo refinansowanie wiąże się oczywiście z nowym procesem kredytowym, który musimy przejść w banku do którego będziemy „przenosić kredyt”. Bank musi zbadać nasza zdolność kredytową, sprawdzić historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej i wykonać inne czynności związane z procesem kredytowym tak aby wydać decyzję kredytową. Proces ten w zasadzie nie odbiega mocno od standardowego procesu udzielenia kredytu.

Kiedy warto myśleć o refinansowaniu kredytu

Warto rozważać refinansowanie kredytu przy kredytach na wyższe kwoty i dłuższe okresy. A więc nawet już kilkuletnie kredyty gotówkowe czy firmowe warto co jakiś czas analizować pod kątem zasadności refinansowania. Szczególnym przypadkiem są kredyty mieszkaniowe udzielane często na ponad 20 lat a więc bardzo długi okres. W ich przypadku z pewnością warto co kilka lat zbadać możliwość i zasadność refinansowania.

Tak jak napisaliśmy samo refinansowanie kredytu to jest nowy proces kredytowy a więc zajmie nam trochę czasu. Stąd przed podjęciem decyzji o refinansowaniu warto rozważyć czy uzyskane dzięki refinansowaniu korzyści są warte poświęconego czasu. Uważamy, iż zawsze przy refinansowaniu warto korzystać z pomocy eksperta kredytowego aby proces odbył się bezpiecznie oraz zrealizował zakładane cele.

Kiedy refinansowanie kredytu ma sens

Najważniejszą korzyścią uzyskiwaną przy refinansowaniu kredytu jest obniżenie jego kosztów. Szczególnie w sytuacji gdy spłacamy kredyt regularnie przez kilka lat, uzyskujemy lepsze dochody to jest duża szansa, iż uzyskamy lepszą ofertę kredytowania. Dzieje się tak dzięki naszej dobrej historii kredytowej – czyli nowy bank ocenia, że jesteśmy solidnym Klientem i może zaoferować nam lesze warunki aby przyciągnąć nas do siebie. Porównanie kredytów pod kątem ich kosztów nie jest takie oczywiste stąd warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Pamiętajmy, iż przy wysokich kwotach kredytów możemy zaoszczędzić istotne kwoty jeżeli spojrzymy na to ile lat będziemy dany kredyt spłacać.

Dzięki refinansowaniu możemy również zmienić parametry kredytu czyli na przykład obniżyć jego ratę poprzez wydłużenie okresu spłaty. A więc jeżeli zależy nam aby płacić niższą ratę to możemy wnioskować o dłuższy okres spłat w nowym banku i w ten sposób uzyskać niższe raty. To rozwiązanie ma sens gdy pierwotny kredyt uzyskaliśmy z wyższą ratą a z czasem zmniejszyły się nasze dochody i nie chcemy zmieniać standardu życia poprzez większe oszczędności.

Refinansowanie kredytu a ekspert finansowy

Jeżeli na rynku kredytowym banki zaczynają oferować tańsze kredyty to koniecznie sprawdźmy możliwość refinansowania. Stąd warto co jakiś czas skonsultować się z doradcą kredytowym w zakresie refinansowania. Oferty banków wciąż się zmieniają stąd warto uczulić naszego eksperta kredytowego aby dał nam znać gdy w jego ocenie będziemy mogli uzyskać kredyt refinansowy na lepszych warunkach.

Ekspert kredytowy na bieżąco śledzi oferty kredytów – gotówkowych, firmowych, hipotecznych i innych. Dzięki temu wie czy w danym momencie będzie dla nas opłacalne refinansowanie kredytu. Gdy tylko zauważy, iż dzięki refinansowaniu uzyskamy istotne oszczędności to da nam znać, iż być może warto to rozważyć. Oczywiście ostateczną decyzję podejmujemy sami jednak dzięki ekspertowi kredytowemu łatwo zrozumiem co zyskujemy dzięki refinansowaniu kredytu.

Pamiętajmy również, iż dzięki bezpłatnej pomocy doradcy kredytowego sprawnie i bezpiecznie przejdziemy proces refinansowania kredytu.