24 września 2023

Nowy program dla kupujących pierwsze mieszkanie – Bezpieczny Kredyt 2%

program bezpieczny kredyt 2%, najważniejsze zasady

Aby wesprzeć osoby i rodziny kupujące swoje pierwsze mieszkanie planowane jest uruchomienie programu ułatwiającego finansowanie zakupu kredytem hipotecznym z dopłatami. Program ma ruszyć 1 lipca 2023 roku a więc już za chwilę. Dlatego warto już zainteresować się i poznać najważniejsze zasady programu bezpieczny kredyt 2%.

Cel programu bezpieczny kredyt 2%

Głównym celem programu jest ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania. Chodzi o to aby osoby (rodziny, osoby z dzieckiem i single) mogły kupić swoje pierwsze mieszkanie. Czyli mamy już pierwsze ograniczenie – a mianowicie z programu nie skorzystają osoby, które już posiadają mieszkanie. Nawet osoby, które miały mieszkanie i je sprzedały nie będą mogły skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2%.

Program jest wyłącznie dla rodzin, osób mających dzieci oraz singli. Czyli pary nie będące w związku małżeńskim również nie będą mogły skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2%.

Najważniejsza zaleta programu bezpieczny kredyt 2%

Główną wartością programu bezpieczny kredyt 2% jest to, iż przez 10 lat będziemy spłacać znacznie niższą ratę gdyż będą stosowane dopłaty. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie wyliczona jako różnica między stałą stopą procentową ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów (pomniejszone o marżę) o stałej stopie w bankach udzielających takich kredytów, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Czyli w uproszczeniu oprocentowanie naszego kredytu przez pierwsze 10 lat spłat wyniesie 2% powiększone o marzę banku oraz ewentualne inne opłaty bankowe. I tutaj może pojawić się dla banków pokusa aby podnosić marże przy takim „promocyjnym” kredycie jednak program zakłada, iż marża nie może być wyższa nić przy kredytach bez dopłat. Stąd raczej nie ma ryzyka, iż taki kredyt będzie miał wyższą marżę.

Dopłata taka będzie przysługiwała przez pierwsze 10 lat spłacania kredytu. Po tym czasie kredytobiorca przejdzie na stałą ratę chyba, że złoży wniosek o ratę malejącą.

Kto może skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2%

Program jest przeznaczony dla osób w wieku do 45 lat. Jeżeli kredyt zaciągają małżonkowie to wystarczające jest, iż jedno z nich nie przekroczyło tej liczby lat. Nie mogą być oni stronami innego kredytu udzielonego w celu zakupu mieszkania lub domu.

Tak jak napisaliśmy na początku głównym warunkiem jest to , iż taka osoba (lub małżeństwo) nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu – chyba że mówimy o nie więcej niż połowie udziału w jednym lokalu i został on odziedziczony, a kredytobiorca tam nie mieszka.

Oczywiście niezbędnym warunkiem jest również posiadanie zdolności kredytowej aby uzyskać kredyt hipoteczny. Czyli najeży przejść standardową procedurę badania zdolności kredytowej. Stąd osoby, które obecnie nie mają zdolności kredytowej raczej nie skorzystają z programu – chyba, że okaże się, iż banki będą mogły zliberalizować zasady wyliczania zdolności dla potrzeb programu bezpieczny kredyt 2%.

Wkład własny i limity kredytu w programie bezpieczny kredyt

Program bezpieczny kredyt można łączyć z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Przypomnijmy, iż program ten ma dać możliwość zakupu mieszkanie na kredyt osobom, które mimo posiadania zdolności kredytowej nie posiadają wymaganych środków na wkład własny. Zwróćmy jednak uwagę na limity cen w programie mieszkanie bez wkładu własnego, które są publikowane na stronach BGK.

Bardzo dobrą informacją jest to, iż nie ustanowiono ograniczenia ceny za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego. A więc można kupić mieszkanie w dowolnej cenie. Określone zostały jedynie maksymalne kwoty kredytu, jaki może zostać udzielony w ramach programu. I tak singiel będzie mógł wziąć kredyt na maksymalną kwotę 500 zł a małżonkowie lub osoby wychowujące co najmniej 1 dziecko uzyskają 600 tys. zł kredytu.

Kiedy będzie można składać wnioski w programie bezpieczny kredyt

Program jest na etapie opracowywania odpowiedniej ustawy. Z jej obecną treścią można zapoznać się tutaj. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, iż program ruszy już z początkiem lipca 2023 roku i wtedy będzie można składać wnioski. Liczymy, że ten termin zostanie dotrzymany w zakresie uchwalenia ustawy jednak pytanie w jakim czasie banki go wdrożą. Pamiętajmy, iż wtedy będą wakacje stąd pytanie czy banki sobie poradzą w takim czasie.

Każdy bank, który będzie chciał brać udział w programie bezpieczny kredyt musi zawrzeć umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wdrożyć go we własnych procedurach i procesach. Oczywiście nastąpi to dopiero gdy zostanie uchwalona odpowiednia ustawa.

Czy warto skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2%

Naszym zdaniem jak najbardziej warto gdyż przez 10 lat (a więc dużą część spłaty kredytu) mamy znacznie tańszy kredyt hipoteczny niż wynikało by to ze standardowej oferty banków. Co prawda nakładamy na siebie dużo ograniczeń np. brak możliwości sprzedaży mieszkania czy konieczność zamieszkiwania w nim przez ten okres jednak zakładamy, iż takie nieruchomości będą kupowane przez osoby chcące w nich mieszkać.

Warto skorzystać z konsultacji eksperta kredytowego w zakresie programu bezpieczny kredyt. Uzyskamy wyliczenia o tym ile zaoszczędzimy przez 10 lat korzystając z programu. Możemy zaoszczędzone środki odkładać i po 10 latach dokonać znacznej nadpłaty kredytu lub spłacić go w całości.