28 lutego 2024

Darmowy kredyt – czy istnieje taki produkt finansowy ?

darmowy kredyt

Trudno wyobrazić sobie darmowy kredyt. Przecież bank pożyczając nam pieniądze chce na nich zarabiać. A jednak okazuje się, iż kredyty 0 % są obecne na rynku finansowym od wielu lat. Oferują je zarówno banki jak i instytucje pozabankowe. Jak i gdzie ich szukać przeczytasz w poniższym artykule.

Darmowy kredyt – co to takiego ?

Zacznijmy od tego jak ocenić czy kredyt jest na prawdę darmowy. Jeżeli bank lub instytucja pożyczkowa reklamuje darmowy kredyt to jego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) powinna wynosić zero procent. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu wyrażonej w stosunku rocznym.

Gdy widzimy reklamę darmowego kredytu lub darmowej pożyczki to koniecznie sprawdźmy ile wynosi RRSO. Jeżeli nie jest ono równe 0% to ten produkt nie możemy określić jako darmowy kredyt. W darmowym kredycie oddajemy tyle ile pożyczyliśmy i nic więcej. Dlatego nasze raty powinny sumować się do kwoty pożyczonego kredytu. Warto to dokładnie sprawdzić. Jeżeli nie wiemy gdzie szukać tych informacji w umowie kredytowej to koniecznie zapytajmy pracownika oddziału banku lub skontaktujmy się z rzetelnym doradcą kredytowym.

Podsumowując darmowy kredyt to taki w którym RRSO wynosi 0% a kwota jaką spłacamy jest równa kwocie pożyczonej.

Jak można otrzymać darmowy kredyt

Takie produkty są na rynku. Oferują je banki oraz instytucje pożyczkowe. Najczęściej czynią to w celu pozyskania nowych Klientów. Darmowy kredyt może być oferowany osobie, która pierwszy raz korzysta z usług danej instytucji finansowej. Celem takiego produktu jest przyciągnięcie nowego Klienta i niejako przekonanie go do współpracy z danym bankiem czy instytucją pożyczkową. Darmowy kredyt to najczęściej niewielka kwota od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Oczywiście dla banku czy instytucji pożyczkowej jest to produkt finansowy na którym nie zarabia jednak część takich Klientów powraca po inne produkty finansowe za które już zapłaci prowizję lub odsetki. Banki mogą również oferować darmowy kredyt w zamian za zgodę na wykorzystanie danych osobowych Klienta do celów marketingowych. W takiej sytuacji bank ma prawo oferować nam inne produkty gdyż udzieliliśmy takiej zgody.

Podsumowując darmowy kredyt jest najczęściej oferowany jako produkt dla pozyskania nowych klientów, którym można w przyszłości oferować inne produkty finansowe i nie tylko.

Darmowy kredyt na zakup towarów

Sklepy oraz sieci handlowe oferujące towary w systemie sprzedaży ratalnej upowszechniły darmowy kredyt. Klient kupując telewizor czy pralkę na raty ma szansę uzyskać darmowy kredyt. Dzięki temu sklep sprzedaje towar a bank lub instytucja pożyczkowa pozyskuje Klienta. Tutaj kluczowa jest sprzedaż towaru i sfinansowanie jej kredytem. Dzięki temu dwie instytucje (sklep i bank) pozyskują Klienta i realizują sprzedaż swoich produktów. Kwoty takich kredytów najczęściej nie są duże (od kilku do kilkunastu tysięcy) a dzięki temu bank pozyskuje nowego Klienta, który być może w przyszłości skorzysta z innych produktów finansowych.

Darmowa pożyczka pozabankowa

Darmowa pożyczka jest również popularna wśród instytucji pożyczkowych. Firmy pożyczkowe oferują niewielkie kwoty pożyczek z RRSO 0% aby podobnie jak banki przyciągnąć nowych Klientów. Darmowa pożyczka oferowana jest wyłącznie nowym Klientom. Osoba, która raz skorzysta z takiej pożyczki raczej nie ma już szans na kolejną darmową. Oczywiście może próbować ją uzyskać ale już w innej instytucji pożyczkowej.

Podsumowując tą część darmowe produkty finansowe są najczęściej wykorzystywane aby przyciągnąć Klientów do banków i firm pożyczkowych. Koszty takich pożyczek są dla tych instytucji niewielkie a dzięki temu mogą pozyskać nowych Klientów i w przyszłości oferować im produkty finansowe na których mogą zarabiać.

Darmowe finansowanie – na co uważać

Po pierwsze zawsze sprawdzajmy RRSO. Tak jak napisaliśmy na początku bank musi podać jej wartość Klientom i powinno ono wynosić zero. Kolejną kwestią jest oferowanie produktów dodatkowych. Zwróćmy uwagę czy kupując kredyt lub pożyczkę reklamowaną jako darmowa nie jesteśmy przekonywani do zakupu innych produktów, które już nie są darmowe. Bądź zakup produktu darmowego jest obwarowany warunkiem zakupu innego produktu czy jakiegoś pakietu. W praktyce może się bowiem okazać, iż darmowy kredyt będzie taki ale zapłacimy za inne produkty, które już nie są gratis.

Warto zapytać doradcę kredytowego

Jeżeli nie mamy pewności czy dany produkt finansowy jest rzeczywiście darmowy to warto zapytać doradcę kredytowego. Taki ekspert działający na rynku finansowym od wielu lat łatwo zweryfikuje czy dany kredyt bądź pożyczka jest rzeczywiście darmowa. Nie zapominajmy również aby przy darmowym kredycie czy pożyczce szczególnie wnikliwie czytać umowę kredytową. Jeżeli czegoś w niej nie rozumiemy lub mamy wątpliwości to zapytajmy sprzedawcę lub zwróćmy się o pomoc do doradcy kredytowego.

Podsumowując – najczęściej mamy szansę na darmowy kredyt gdy kupujemy towar na raty lub jesteśmy nowym Klientem banku czy też instytucji pożyczkowej.