24 września 2023

Wakacje Kredytowe – co oznaczają i kiedy warto z nich korzystać

wakacje kredytowe

Pojęcie wakacji kredytowych przewija się w ostatnim czasie przez media wielokrotnie. Dlatego też postanowiliśmy napisać na ten temat kilka zdań w naszym poradniku kredytowym. Co to są w praktyce wakacje kredytowe i jak można skorzystać z wakacji kredytowych ? Kiedy na prawdę warto korzystać z wakacji kredytowych ? Co dzieje się z kredytem hipotecznym kiedy korzystamy z wakacji kredytowych.

Co oznacza pojęcie wakacje kredytowe

Kredyt hipoteczny zaciągamy na wiele lat – nawet kilkadziesiąt. Przez ten czas w naszym życiu mogą dziać się różne sytuacje, które wpływają na możliwość spłaty poszczególnych rat kredytu mieszkaniowego. Być może w pewnym okresie z jakiś powodów nie będziemy mogli spłacać kredytu lub środki na spłatę będą nam niezbędne na inne pilne wydatki. I właśnie z tego powodu banki wymyśliły coś co zostało nazwane popularnie wakacjami kredytowymi. Jest to jakby wentyl bezpieczeństwa na wypadek gdybyśmy w jakimś okresie nie mogli lub nie chcieli spłacać rat kredytu.

W praktyce wakacje kredytowe to odroczenie spłaty rat kredytu – zarówno części kapitałowej jak i odsetkowej. Ich warunki są zapisane w umowie kredytowej. Dlatego z góry wiemy na jakich zasadach możemy z nich skorzystać. Najczęściej bank określa jak długo możemy korzystać z wakacji kredytowych w danym okresie – np. 6 miesięcy wakacji kredytowych w okresie 5 lat spłaty kredytu hipotecznego.

Jak działają wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe pozwalają aby w jakimś okresie – w praktyce do kilku miesięcy nie spłacać rat kapitałowo – odsetkowych kredytu. Dzięki temu możemy na przykład przetrwać okres w którym poszukujemy nowej pracy lub musimy przeznaczyć więcej pieniędzy na inny cel – na przykład remont czy pilne zakupy.

Wakacje kredytowe odraczają nam raty, które zgodnie z harmonogramem powinny być zapłacone w tym okresie. W praktyce raty kredytu zostają przesunięte o okres wakacji kredytowych – czyli będziemy spłacać kredyt hipoteczny dłużej niż by to wynikało z pierwotnego harmonogramu spłat. Powoduje to oczywiście wzrost kosztów kredytu hipotecznego gdyż w okresie wakacji kredytowych nie spłacamy kapitału a więc nie zmniejsza się nasze zobowiązanie.

Jak można skorzystać z wakacji kredytowych ?

Bank określa to w umowie kredytowej. Zawsze musimy formalnie zgłosić bankowi z wyprzedzeniem chęć skorzystania z wakacji kredytowych. Bank każdorazowo potwierdza uruchomienie wakacji kredytowych oraz czas ich trwania.

Bank może nie zgodzić się na wakacje kredytowe jeżeli nie jest to zgodne z warunkami zapisanymi w umowie kredytu hipotecznego. Dlatego za nim skierujemy do banku wniosek o wakacje kredytowe sprawdźmy zapisy w umowie.

Kiedy warto korzystać z wakacji kredytowych

Traktujmy wakacje kredytowe jako swoiste zabezpieczenie na trudniejsze życiowe momenty. Pamiętajmy, że wakacje kredytowe nie powodują, iż jakiejś części kredytu mieszkaniowego nie będziemy musieli spłacać. Wakacje tylko odraczają spłatę rat. A więc kredyt i tak będziemy musieli spłacić tylko później.

Dlatego naszym zdaniem warto mieć możliwość skorzystania z tej opcji w sytuacji kiedy na prawdę będzie ona nam potrzebna. Choćby w momencie nagłej utraty pracy czy innej trudnej sytuacji życiowej. Dzięki temu będziemy spać spokojnie.

Patrzmy na wakacje kredytowe jako swoiste „ubezpieczenie” ne trudniejszy czas. Taki jest też sens tej usługi – zabezpieczenie Klienta ale również banku. Gdyby bowiem okazało się, iż w jakimś czasie nie możemy przez kilka miesięcy spłacać rat to oczywiście jest to duży problem dla kredytobiorcy ale nie zapominajmy, że dla kredytodawcy również. Bank woli gdy Klient skorzysta z wakacji kredytowych niż gdyby miał mieć opóźnienia w płatności rat kredytowych.

Wakacje kredytowe 2022 – 2023

Obecnie trwają prace ustawowe związane z ustawowym uregulowaniem wakacji kredytowych w związku z szybkim wzrostem stóp procentowych. Dzięki ustawie Klienci banków będą mieć zagwarantowaną możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Dotychczas każdy bank samodzielnie ustalał ich warunki a dzięki ustawie każdy Klient, który spełni warunki ustawowe będzie mógł z nich skorzystać.

Zawsze przy wakacjach kredytowych pamiętajmy, że nie powodują one obniżenia kredytu hipotecznego. Wręcz przeciwnie – ponieważ raty przesuwają się w czasie czyli będziemy spłacać kredyt dłużej i dlatego zapłacimy więcej odsetek niż gdybyśmy nie korzystali z wakacji kredytowych.

Konsultacje z ekspertem kredytowym

Za nim zdecydujesz się na skorzystanie z wakacji kredytowych warto zapytać eksperta kredytowego. To nic nie kosztuje a dzięki temu świadomie podejmiesz decyzje. Eksperci kredytowi Hiportal zapraszają do kontaktu.