18 czerwca 2024

Czy jest mi potrzebny lokalny ekspert kredytowy ?

lokalny ekspert kredytowy

Zapewne część z nas zadaje sobie takie pytanie gdy zaczyna zastanawiać się nad zakupem mieszkania na kredyt. Być może nie ma sensu współpracować z kimś takim jak lokalny ekspert kredytowy i sami sobie poradzimy ? Może również być tak, iż bez eksperta otrzymamy tańszy kredyt gdyż bank nie będzie musiał płacić mu wynagrodzenia ? O tych i innych wątpliwościach piszemy w niniejszym artykule.

Kim jest Lokalny Ekspert Kredytowy

W Polsce kilka tysięcy osób wykonuje zawód agenta czyli są to osoby, które zgodnie z literą prawa mogą pomagać uzyskać kredyt hipoteczny. Mamy więc zawód, którego wykonywanie jest regulowane i nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Aby zostać ekspertem kredytowym należy przejść szkolenie i zdać egzamin. To bardzo dobrze gdyż dzięki temu nie ma w tym zawodzie osób przypadkowych lub nieprzygotowanych. Tak więc lokalny ekspert kredytowy obsługujący kredyty hipoteczne musi spełniać określone w przepisach wymagania.

Co może zrobić dla nas Ekspert Kredytowy

Skoro tych osób jest aż tyle to można wnioskować, iż rynek na ich usługi jest dość duży. Oznacza to również, iż wielu z nas starając się o kredyt hipoteczny korzysta z usług eksperta kredytowego. Można zatem przyjąć założenie, iż usługi eksperta są dla Klientów wartościowe i potrzebne.

  • Lokalny ekspert kredytowy niejako prowadzi nas „za rękę” przez cały proces kredytowy. Od symulacji ofert poprzez kompletowanie dokumentacji, wypełnianie i składanie wniosku aż po zawarcie umowy kredytowej (umowę kredytową oczywiście podpisuje wyłącznie Klient – kredytobiorca).
  • Dzięki ekspertowi wiemy dokładnie w którym momencie procesu kredytowego się znajdujemy i jakie etapy są przed nami. Ekspert kredytowy wyjaśnia ewentualne wątpliwości Klienta i pomaga zrozumieć proces kredytowy oraz pytania banków.
  • Ekspert pomoże nam porównać oferty kilku banków (w tym aktualne promocje) i przekaże swoją rekomendację. Pamiętajmy jednak, iż ostateczna decyzja należy do nas czyli Klientów. Ekspert kredytowy nie może jej za nas podejmować.
  • Lokalny ekspert kredytowy pilnuje abyśmy zmieścili się w terminach i dostarczyli do banku właściwe dokumenty w odpowiednim czasie.
  • Lokalny ekspert kredytowy ma kontakt z bankiem dzięki temu mamy zawsze aktualne informacje o tym na jakim etapie jest nasz wniosek.
  • Lokalny ekspert kredytowy dba aby proces kredytowy przebiegał tak szybko jak to jest możliwe.

Kto wynagradza Eksperta Kredytowego

Dla Klienta usługa eksperta kredytowego jest bezpłatna gdyż jest on wynagradzany przez banki. Lokalny ekspert kredytowy otrzymuje swoje wynagrodzenie z banku w momencie gdy kredyt hipoteczny zostanie wypłacony i do banku zostanie dostarczona wszelka wymagana dokumentacja związana z danym kredytem. Czyli jeżeli kredyt z jakiś powodów nie zostanie wypłacony gdyż Klient uzyska odmowę udzielenia to ekspert kredytowy nie otrzyma żadnego wynagrodzenia za swoją pracę.

To co należy i trzeba podkreślić to fakt, iż nie ma znaczenia z punktu widzenia kosztu kredytu czy korzystamy z usług eksperta kredytowego bądź nie. Banki nie posiadają „droższych” produktów kredytowym dla ekspertów kredytowych i „tańszych” oferowanych w swoich oddziałach. Ceny (koszt dla Klienta) kredytów hipotecznych są takie same niezależnie czy korzystamy z pomocy eksperta kredytowego czy też nie. Stąd właśnie korzystanie z pomocy eksperta kredytowego jest tak korzystne dla Klienta. Jest to usługa w której ekspert kredytowy pomaga nam w uzyskaniu najlepszego kredytu hipotecznego i w żadnym wypadku nie ponosimy jej kosztu.

Czy poradzę sobie bez Eksperta hipotecznego ?

Pewnie tak gdyż w oddziałach banków również pracują doświadczone osoby i one pomogą nam sprawnie przejść przez proces kredytowy. Pamiętajmy jednak, iż wtedy będziemy musieli sami porównać oferty banków. Może być tak, iż nie uda nam się przeanalizować jakiejś ciekawej oferty. Doradca kredytowy zna (a przynajmniej powinien) aktualną sytuację rynkową i wie, które oferty banków są na dany moment najlepsze dla Klientów. Banki okresowo uruchamiają promocje kredytów hipotecznych i rzetelny doradca wie gdzie ich szukać a więc może to oznaczać dla Klienta lepszą propozycję kredytu.

Ekspert kredytowy działa lokalnie i zawsze w interesie Klienta

Pamiętajmy, iż z uwagi na system wynagradzania eksperta kredytowego zależy mu na doprowadzeniu procesu kredytowego do końca. Poza tym to są osoby, które pracują lokalnie i są lokalnymi doradcami kredytowymi stąd oczekują, iż ich zadowoleni Klienci będą polecali ich usługi na lokalnym rynku. Dlatego zawsze działają w najlepszym interesie Klienta. Dlatego też my jako Hiportal zachęcamy do korzystania z usług lokalnych ekspertów kredytowych.