24 września 2023

Jaki może być cel kredytu hipotecznego ?

cel kredytu

Zapewne wielu z nas myśli, iż kredyt hipoteczny służy wyłącznie do zakupu mieszkania. To nie prawda gdyż ten produkt ma znacznie szersze zastosowanie. Kredytem takim możemy finansować wiele innych projektów i inwestycji jednak sam cel kredytu musi być związany z nieruchomościami. Poniżej zamieściliśmy listę naszym zdaniem najważniejszych przykładów.

Cel kredytu – zakup nieruchomości od dewelopera

To najczęstszy cel kredytu hipotecznego. Polacy kupują co roku tysiące mieszkań i domów na rynku pierwotnym. Banki i doradcy również pod ten rodzaj transakcji poukładały perfekcyjnie swoje procesy. Mieszkania i domy kupowane są przez rodziny oraz pod inwestycje. Szczególnie w większych miastach widać na rynku dużą liczbę transakcji pod wynajem. Od dewelopera możemy kupić nieruchomość gotową (warunkiem jest podpisanie aktu notarialnego przed podpisaniem kredytu) lub dopiero będącą w budowie. Pamiętajmy, iż kredytem hipotecznym możemy sfinansować również zakup lokalu komercyjnego od dewelopera – wtedy stroną umowy kredytowej będzie nasza firma.

Cel kredytu – zakup nieruchomości na rynku wtórnym

Kredytem hipotecznym możemy również finansować zakup mieszkania lub domu już wcześniej użytkowanego. Pamiętajmy, iż zakup takiej nieruchomości i uprzednie zbadanie jej stanu fizycznego oraz prawnego wymaga dużo wiedzy i doświadczenia. Być może w procesie poszukiwania nieruchomości i zakupie warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości.

Cel kredytu – remont, modernizacja

Jeżeli myślimy o większym remoncie mieszkania lub wykończeniu domu to również możemy je sfinansować kredytem hipotecznym. To również może być cel kredytu hipotecznego. Oczywiście ma to sens tylko przy dużych kwotach gdyż mniejsze remonty możemy finansować np. kredytem gotówkowym. Kredyt hipoteczny szczególnie może przydać się osobom, które rozpoczęły budowę domu własnymi środkami i nie mają już pieniędzy na jej dokończenie. Wtedy bank może ustanowić hipotekę na już wybudowanej nieruchomości i udzielić nam kredytu abyśmy mogli dokończyć budowę.

Cel kredytu – wykup nieruchomości

Jeżeli chcemy wykupić mieszkanie od gminy w formie przetargu lub bez to również może być cel kredytu hipotecznego. Gminy często zbywają mieszkania z dużą bonifikatą dlatego wiele osób korzysta z możliwości wykupu. Pamiętajmy, iż każda gmina ma swoje zasady wykupu dlatego trzeba je dokładnie przeanalizować. Często jest tak, iż mieszkania nie można zbyć przez określoną liczbę lat pod karą zwrotu bonifikaty.

Kredytem hipotecznym możemy również finansować przekształcenie lokatorskiego prawa do nieruchomości w spółdzielcze własnościowe prawo do nieruchomości czyli prawo odrębnej własności.

Cel kredytu – spłata innego kredytu hipotecznego

Cel kredytu jako jego refinansowanie. Banki walczą o klientów także na rynku kredytów hipotecznych. Tym samym jeżeli już spłacamy kilka lat kredyt hipoteczny to warto zapytać w kilku bankach czy zaoferowały by nam tańszy kredyt od tego, który mamy obecnie. Banków udzielających kredyty hipoteczne jest wiele a poza tym na rynku są również aktywne niektóre banki spółdzielcze i SKOK-i. Pisaliśmy o tym w innym artykule. Stad zachęcamy do analizy rynku samodzielnie lub z doradcą.

Cel kredytu – budowa domu jednorodzinnego

Nie musimy zabierać się za budowę wymarzonego domu dopiero w momencie gdy uzbieramy całość niezbędnej kwoty. Możemy sfinansować go kredytem hipotecznym. Przy budowie może być tak, iż kredyt będzie nam wypłacany w transzach zgodnie z harmonogramem prac budowlanych. Pamiętajmy o tym aby nie uchybić terminom na które umówiliśmy się z bankiem.

Cel kredytu – przebudowa nieruchomości

Zależnie od skali inwestycji przebudowy, rozbudowy czy nadbudowy nieruchomości również możemy finansować kredytem hipotecznym. Pamiętajmy, iż przy takich projektach czasem jest wymagane pozwolenie na budowę.

Cel kredytu hipotecznego – zakup działki budowlanej

Jeżeli mamy środki, które chcemy przeznaczyć na budowę domu a kupujemy działkę wartą np. sto kilkadziesiąt tysięcy to jak najbardziej możemy starać się o kredyt hipoteczny na jej zakup. Pamiętajmy, iż przy niższych cenach działek w mniejszych miejscowościach lub na wsi być może wystarczy nam kredyt gotówkowy. Warto to sprawdzić. Możemy również nabyć działkę wraz z rozpoczętą inwestycją (z zamiarem dokończenia jej) i taką transakcję również finansować kredytem hipotecznym.

Cel kredytu mieszkaniowego – refinansowanie poniesionych kosztów

Jeżeli już ponieśliśmy koszty na przykład na zakup, budowę, wykończenie lub nawet remont posiadanej nieruchomości i możemy je udokumentować to warto zapytać w bankach czy możemy starać się o ich refinansowanie kredytem hipotecznym. Jest to dobry sposób na odzyskanie gotówki wydanej na określony cel mieszkaniowy. Tutaj często banki stawiają ograniczenie czasowe maksymalnie 12 lub 24 miesiące wstecz. Czyli nie da się refinansować starszych transakcji.

Jeżeli chcecie Państwo sprawdzić czy wasz projekt może być sfinansowany kredytem hipotecznym i uznany przez bank jako cel kredytu hipotecznego to zapraszamy do kontaktu z doradcami Hiportal.