24 maja 2024

Proces kredytu dla firmy – omawiamy krok po kroku

proces kredytu dla firmy

W jaki sposób przygotować się do uzyskania kredytu dla firmy ? Jakie dokumenty są wymagane ? Na co zwrócić uwagę ? Ile czasu zajmuje proces kredytu dla firmy ? Jak może pomóc doradca kredytowy ? O tym Hiportal pisze w niniejszym artykule. Warto przeczytać za nim rozpoczniemy poszukiwanie kredytu dla firmy.

Proces kredytu firmowego – od czego zacząć

Najważniejsze jest zdefiniowanie potrzeb w zakresie finansowania naszej spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Im będą one bardziej precyzyjne tym lepiej. Jaką kwotę kredytu potrzebujemy ? Jaka kwota raty będzie dla nas odpowiednia ?

Oprócz parametrów samego kredytu musimy jasno móc wytłumaczyć bankowi na co zamierzamy go przeznaczyć. Pamiętajmy, iż kredyt dla firmy może być wydatkowany wyłącznie na cele związane z prowadzeniem firmy. Możemy kredytem spłacić zobowiązania firmowe, zapłacić kontrahentowi, kupić towar do produkcji czy pojazdy bądź wyremontować biuro czy zakład produkcyjny.

Proces kredytu dla firmy – znalezienie banku

Wiedząc już jakiego kredytu potrzebujemy powinniśmy poszukać odpowiedniego banku oraz produktu. Banków finansujących biznes jest bardzo dużo. Tutaj cenna może okazać się pomoc doradcy kredytowego. Pamiętajmy, iż doradca kredytowy jest wynagradzany przez banki i inne instytucje finansowe a więc nie będziemy musieli płacić za jego pracę. Doradca kredytowy powinien doskonale znać aktualną sytuację na rynku i z pewnością pomoże nam dokonać wyboru banku lub banków do których warto złożyć wstępne zapytania o możliwość uzyskania kredytu.

Proces kredytu firmowego – wstępne rozmowy z bankiem

Warto udać się do banku na rozmowę z pracownikiem oddziału odpowiedzialnym za obsługę firm. Taki doradca wypyta nas o nasze potrzeby oraz aktualną sytuację firmy. Wstępnie oceni na ile nasza firma ma szanse na uzyskanie kredytu. Pamiętajmy, iż absolutnie nie jest to jeszcze decyzja kredytowa. To jest wstępna analiza czy warto składać wniosek o kredyt dla firmy. Doradca pracujący w oddziale banku nie jest analitykiem kredytowym i to nie on podejmuje decyzje o przyznaniu kredytu. Jeżeli ekspert bankowy w oddziale uzna, iż warto złożyć wniosek o kredyt to powinniśmy to przemyśleć.

Z pewnością warto odwiedzić kilka banków aby mieć szerszy przegląd rynku. Będzie nas to kosztowało dużo czasu dlatego warto te czynności zlecić pośrednikowi kredytowemu. Pośrednik w naszym imieniu skontaktuje się z bankami i wróci z informacją czy mamy szansę na uzyskanie kredytu. Proces kredytu na tym etapie jest ważny tak aby nie tracić czasu na składanie wniosków do banków gdy z góry wiadomo, iż z dużym prawdopodobieństwem będą one odrzucone.

Proces kredytu dla biznesu – przygotowanie wniosku

Gdy już wybierzemy bank lub banki do których chcemy złożyć wniosek o kredyt to należy przygotować odpowiednie dokumenty i wypełnić formularze wniosków. Banki wymagają dokumentacji ukazującej wyniki finansowe firmy a więc w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą będą to deklaracje PIT a dla spółek sprawozdania finansowe. Oprócz dokumentów finansowych bank będzie oczekiwał danych właścicieli lub wspólników.

Wnioski o kredyt dla firmy są wypełniane w dokumentacji papierowej. Nie są to skomplikowane dokumenty więc z pewnością każdy właściciel czy menedżer powinien sobie z nimi poradzić. W razie wątpliwości możemy zapytać doradcę kredytowego lub pracownika banku. Wniosek wraz z załącznikami wymaganymi przez bank składamy w oddziale lub u doradcy kredytowego. Wniosek musi być podpisane przez osoby umocowane do reprezentowania firmy.

Proces kredytu dla działalności – analiza wniosku

Gdy nasz wniosek trafi do analityka kredytowego zostanie poddany ocenie. Analityk oprócz samego wniosku będzie również miał do dyspozycji raporty z naszą historią kredytową pobrane z biura informacji kredytowej. Mając taki zestaw dokumentów i danych w ciągu kilku dni bank wyda decyzję kredytową. Jeżeli decyzja będzie pozytywna to od razu uzyskamy ofertę kredytu. Decyzja banku może być również z warunkami, które musimy spełnić aby uzyskać kredyt dla firmy. Analityk kredytowy może również oczekiwać od firmy wyjaśnień jeżeli coś będzie dla niego niezrozumiałe lub niepełne.

W praktyce banki podejmują decyzje kredytowe w czasie nie dłuższym niż kilka dni roboczych a więc dość szybko. Oczywiście w skomplikowanych transakcjach lub przy wyższych kwotach czas ten może ulec wydłużeniu. Szczególnie gdy mówimy o kredytach dla firm zabezpieczonych majątkiem gdzie dochodzi jeszcze wycena zabezpieczenia.

Proces kredytu firmowego – analiza ofert i wybór banku

Jeżeli uzyskamy od kilku banków oferty kredytu firmowego to warto dobrze je przeanalizować aby wybrać tą, która jest najodpowiedniejsza dla firmy. Niektóre banki są również otwarte na negocjowanie warunków – szczególnie firmy z wysokimi dochodami, działające stabilnie od lat mogą sobie na to pozwolić.

Gdy wybierzemy ofertę danego banku zostanie dla nas przygotowana umowa kredytowa. Pamiętajmy aby szczegółowo ją przeczytać gdyż w niej powinny być zapisane te same warunki kredytu, które uprzednio uzyskaliśmy w ofercie kredytowej.

Proces kredytu firmowego – pomoc doradcy kredytowego

Pamiętajmy, iż zawsze rozważając kredyt dla firmy warto zapytać o to doradcę kredytowego. Doradca kredytowy od początku do końca przejdzie z nami cały proces kredytu dla firmy. Doradca dopilnuje aby proces uzyskiwania kredytu przebiegł sprawnie i tak szybko jak to jest możliwe. Warto korzystać z usług doradcy kredytowego Hiportal.pl