24 maja 2024

Co brać pod uwagę kupując nowe mieszkanie

nowe mieszkanie

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym jakie elementy brać pod uwagę gdy chcemy kupić nowe mieszkanie. Elementów do przemyśleń i analiz jest na prawdę dużo. Oczywiście mogą się różnić zależnie od naszych najważniejszych oczekiwań i potrzeb. W tym artykule przedstawiamy kolejne kwestie, które warto rozważyć przed decyzją o zakupie.

Okolica – centrum czy przedmieścia

Pytanie co jest dla nas ważne jeżeli chodzi o lokalizację mieszkania. Czy lubimy mieszkać w centrum miasta i być blisko wydarzeń jakie się tam dzieją. A może jednak wolimy trochę spokojniejsze życie w dzielnicach oddalonych od serca miasta. Miejmy jednak na uwadze, iż duże miasto najczęściej oznacza duży ruch i duże korki. Dlatego naszym zdaniem na pierwszym miejscu warto przeanalizować kwestie komunikacyjne. Poczynając od dróg pozwalających wyjechać z osiedla (np. czy nie są szutrowe bo i takie się zdarzają) a kończąc na dojazdach do pracy czy szkoły lub przedszkola. Nowych mieszkań buduje się dużo dlatego mamy obecnie szeroki wybór.

Kupując mieszkanie w okresie zimowym możemy zorientować się również czy w danej okolicy jest duży problem z zadymieniem i smogiem. Na przedmieściach gdzie jest zazwyczaj więcej domów to może być istotny problem do rozważenia.

Pamiętajmy również, iż mieszkania poza centrum są zazwyczaj tańsze dlatego rodziny chętniej je wybierają jeżeli zależy im na większym metrażu. Cena często wpływa na nasze decyzje jednak nie podejmujmy ich pochopnie. Za nim się zdecydujemy na nowe mieszkanie warto abyśmy obejrzeli kilka a może i kilkanaście propozycji w różnych częściach miasta. Na prawdę warto.

Komunikacja – tramwaj, autobus

Jeżeli nasze codzienne życie opiera się na komunikacji publicznej gdyż na przykład nie prowadzimy samochodu to powinna to być kluczowa kwestia gdy kupujemy nowe mieszkanie. W takiej sytuacji decydując się na mieszkanie musimy być pewni co do jego skomunikowania. Zwróćmy uwagę na odległość od przystanku i częstotliwość kursowania tramwaju czy autobusu.

Warto również rozważyć nowe mieszkania położone blisko stacji kolejowych. Duże miasta mają wiele stacji i one często pozwalają na szybkie dojazdy do centrum miasta koleją. Wtedy mamy coś na kształt metra naziemnego!

Mieszkanie z ogródkiem czy bez

Temat dotyczy mieszkań na parterze. Obecnie wielu deweloperów oferuje nowe mieszkanie z ogródkiem. Ich cena zasadniczo nie różni się dużo od mieszkań bez terenu zielonego. Nie chodzi tu jednak do końca o pieniądze. Najważniejsza kwestia jest taka czy będziemy mieć czas i środki aby ten ogródek pielęgnować. Pamiętajmy, iż ogródkiem ktoś się musi zająć, skosić trawę, zadbać o rośliny tak aby miejsce to było ładne i nie szpeciło naszego mieszkania. W ogródku warto zbudować taras, kupić meble ogrodowe a więc dochodzi nam kolejna inwestycja. Jeżeli nowe mieszkanie ma być na wynajem to kwestia kosztów zapewne nie będzie bez znaczenia.

Ogrzewanie miejskie czy własny piec gazowy

Dopytajmy koniecznie w jaki system ogrzewania wyposażone jest mieszkanie i kto dostarcza ciepło. Może to mieć niebagatelny wpływ na koszty. Jeżeli mamy tzw. ogrzewanie miejskie to będziemy skazani na jednego dostawcę ciepła i uzależnieni od jego stawek.

Natomiast obecnie dużo mieszkań, szczególnie na przedmieściach jest wyposażanych w indywidualne piece gazowe. Wtedy mamy własną produkcję ciepła a dostawcę gazu możemy zmieniać. I co ważne na większość kosztu ogrzewania mamy wpływ poprzez regulowanie temperatury wewnątrz mieszkania.

Sklepy, przedszkola, szkoły

Pamiętajmy, iż do sklepu musimy chodzić często. Jeżeli najbliższy sklep nie jest w zasięgu spaceru to będziemy skazani na wycieczki autem. Jeżeli mamy dzieci to podobnie codziennie czeka nas wyprawa do przedszkola a z czasem i do szkoły. Miejmy świadomość ile to zajmie czasu i jak się tam dostaniemy.

Temat może wydawać się niewarty rozważania ale w długim okresie spowoduje, iż dużo czasu możemy stracić na przemieszczanie się. Pamiętajmy o tym planując nasze nowe mieszkanie. Ważna jest również bezpieczna droga do szkoły. Poza tym jeżeli do szkoły musimy dojechać to pytanie czy można to uczynić komunikacją publiczną. Jeżeli nie to przez cały okres szkoły będziemy musieli podwozić dziecko.

Czy akceptujemy skosy w mieszkaniu

Mieszkania na ostatnich piętrach często mają uskoki sufitu czyli tzw. skosy. Powodują one komplikacje przy meblowaniu i oczywiście pomniejszają pomieszczenia. Zastanówmy się dobrze czy takie nowe mieszkanie będzie spełniało nasze oczekiwania życiowe. Tak jak już pisaliśmy wyżej mamy duży wybór i nie musimy zgadzać się na coś co może nie spełniać naszych oczekiwań.

Garaż lub miejsce postojowe

Na wielu osiedlach parkowanie spędza mieszkańcom sen z powiek. Wracając z pracy nie ma pewności, iż znajdziemy miejsce pod blokiem. Stąd kupując nowe mieszkanie zastanówmy się czy nie warto dokupić garaż lub miejsce postojowe. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość. Jednak na osiedlach na których stoją wysokie bloki z dużą ilością mieszkań może być kłopot z parkowaniem. Dlatego tam deweloperzy często oferują garaże podziemne lub indywidualne miejsca postojowe.

W tym i poprzednich poradnikach wskazujemy najważniejsze aspekty, które powinno się przeanalizować kupując nowe mieszkanie. Temat jest szeroki dlatego z pewnością trudno będzie go wyczerpać dlatego już zakładamy kontynuację.

Jeżeli mają Państwo pytania związane z zakupem nowego mieszkania to zapraszamy do kontaktu z Hiportal.