18 czerwca 2024

Krok po kroku – proces kredytu hipotecznego

proces kredytu hipotecznego

Aby uzyskać kredyt hipoteczny należy spełnić oczekiwania banku. Proces realizacji tych oczekiwań zależy w szczegółach od wymogów danego kredytodawcy jednak można w nim wyróżnić pewne standardowe kroki przez które będziemy musieli przejść. Poniżej przedstawiamy główne elementy – krok po kroku – proces kredytu hipotecznego.

1. Po co ten kredyt i czy nas na niego stać

Proces kredytu hipotecznego zaczyna się od zdefiniowania celu kredytowania czyli wyboru nieruchomości, która będzie finansowana kredytem hipotecznym. Uprośćmy sytuacje i załóżmy, iż już znaleźliśmy mieszkanie, które zamierzamy sfinansować kredytem hipotecznym. O procesie poszukiwania i wyboru mieszkania piszemy w innych naszych artykułach. Znamy więc wartość mieszkania oraz inne jego parametry takie jak powierzchnia, adres, dane sprzedającego itp.

Druga kwestia analizowana na tym etapie to nasze źródła dochodów. Należy przeanalizować najlepiej z doradcą kredytowym nasze dochody i wstępnie zorientować się czy mamy szanse na uzyskanie kredytu na to konkretne mieszkanie. Tak naprawdę to warto jest odbyć takie spotkanie z doradcą przed szukaniem mieszkania aby mniej więcej wiedzieć na jaką kwotę kredytu hipotecznego nas stać. Inaczej pisząc jaką mamy zdolność kredytową.

Warto na tym etapie pobrać raport na swój temat z Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu możemy dużo precyzyjniej określić czy mamy szansę na kredyt hipoteczny w określonej kwocie. Zastanówmy się również nad wkładem własnym. Pisaliśmy na ten temat w innym artykule. Czy przy danej wartości mieszkania mamy zgromadzone odpowiednie środki aby go pokryć.

Opisując proces kredytu hipotecznego musimy wspomnieć, iż po wybraniu mieszkania podpisujemy umowę przedwstępną. Można ją zawrzeć w formie aktu notarialnego aby ułatwić ewentualne dochodzenie jej praw przed sądem. My radzimy aby korzystać z możliwości zawarcia jej u notariusza z uwagi na bezpieczeństwo transakcji.

2. Znalezienie odpowiedniej dla nas oferty kredytu hipotecznego

Mamy już mieszkanie a więc proces kredytu hipotecznego może iść w kierunku poszukiwania kredytu. W Polsce wiele banków udziela kredytów hipotecznych. Są na rynku banki komercyjne ale są również ciekawe oferty banków spółdzielczych działających lokalnie. Oczywiście można samemu szukać odpowiedniego kredytu jednak warto również skorzystać z pomocy profesjonalnego i doświadczonego Doradcy kredytowego. Nic nas to nie kosztuje (poza czasem) a dzięki temu możemy porównać efekty naszych poszukiwań z tym co przygotuje doradca. Pamiętajmy – usługi doradcy kredytowego są dla nas bezpłatne!

Proces kredytu hipotecznego – jak wybrać ofertę banku ? Przy wyborze oferty można kierować się wieloma kryteriami ale naszym zdaniem najważniejsze z nich to cena kredytu przy założeniu oczywiście, iż mamy zdolność kredytową. Warto porównać kilka ofert banków aby zorientować się na ile różnią się poszczególnymi elementami kosztowymi. W kredycie może być zaszyte kilka kosztów – pisaliśmy o tym w innych artykułach. Dlatego być może dobrze było by również na tym etapie skorzystać w pomocy doradcy kredytowego.

Pamiętajmy, iż wszelkie oferty na tym etapie nie są wiążące dla banku i dopiero po złożeniu formalnego wniosku uzyskamy naszą indywidualną ofertę. Może również zdarzyć się tak, iż bank odrzuci nasz wniosek.

3. Wypełnienie wniosków o kredyt bankowy

Jeżeli już wybraliśmy ofertę (lub oferty) banków to proces kredytu hipotecznego przechodzi do kolejnego kroku jakim jest złożenie wniosku lub wniosków o kredyt hipoteczny. To do ilu wniosków złożymy wnioski kredytowe zależy od nas. W praktyce najczęściej warto je składać do 2 – 3 banków. Liczba ta wynika choćby z tego, iż każdy wniosek to dokumentacja, którą należy wypełnić a więc poświęcić dużo czasu. Dobry i profesjonalny doradca wypełni razem z nami dokumenty aby być pewnym ich poprawności oraz kompletności. Do każdego wniosku kredytowego musimy załączyć np. dokumenty potwierdzające nasze dochody a więc każdy wniosek to duża ilość dokumentacji. Wypełnienie wniosków zajmuje kilka godzin dlatego warto zarezerwować więcej czasu. Oczywiście nawet gdybyśmy nie korzystali z usług doradcy kredytowego to pracownik banku również zweryfikuje poprawność i kompletność dokumentacji gdyż ma taki obowiązek.

4. Złożenie wniosków do banków

Po złożeniu wniosków o kredyt hipoteczny czekamy na wiążące oferty kredytowe lub ewentualne pytania. Może się zdarzyć, iż bank (analityk bankowy) będzie chciał o coś nas dopytać lub poprosi o dodatkowe dokumenty. Nasz Doradca kredytowy (o ile z nim współpracujemy) jest w stałym kontakcie z bankiem aby w każdym momencie posiadać aktualne informacje na jakim etapie jest nasz wniosek. Analiza w banku nie powinna zająć więcej czasu niż kilka tygodni.

5. Uzyskanie ofert i wybór banku

Następnie proces kredytu hipotecznego jest na najważniejszym etapie czyli wyboru najlepszej oferty. Po uzyskaniu wiążących ofert kredytu hipotecznego należy poddać je szczegółowej analizie i dokonać wyboru banku z którym zawrzemy umowę kredytową. W naszej ocenie to jest najważniejszy etap dlatego warto poświęcić mu więcej czasu i na spokojnie porównać oferty. Wsparcie doradcy kredytowego na pewno będzie pomocne przy porównywaniu ofert banków do których uprzednio złożyliśmy wnioski kredytowe. Niektóre oferty banków mogą być warunkowe stąd należy przeanalizować poszczególne warunki i dokładnie je przemyśleć. Jeżeli mamy wątpliwości lub czegoś nie rozumiemy w ofercie banku to pytajmy naszego Doradcę lub pracownika banku.

Niektóre elementy ofert mogą podlegać negocjacji. Jeżeli są takie możliwości to warto również to omówić z doradcą.

6. Podpisanie umowy kredytowej

Po wyborze banku zostanie dla nas przygotowana umowa kredytowa. Proces kredytu hipotecznego przechodzi w etap zawarcia umowy kredytu hipotecznego. Jak już ją otrzymamy to należy bezwzględnie szczegółowo się z nią zapoznać. Jeżeli nie rozumiemy niektórych jej zapisów lub mamy wątpliwości to koniecznie pytajmy pracownika banku lub naszego doradcę. Możemy również niezależnie skonsultować zapisy z prawnikiem. Nie podpisujmy umowy kredytu hipotecznego, której nie rozumiemy. Mamy prawo domagać się od banku wyjaśnień. Powinniśmy również upewnić się, iż zapisy umowy są zgodne z wcześniejszą ofertą banku. Umowę podpisujemy w oddziale danego banku lub u naszego doradcy kredytowego.

7. Wypłata kredytu hipotecznego

Jeżeli opisujemy sam proces kredytu hipotecznego to będzie ostatni krok.Wypłata kredytu bądź jego transz będzie następowała po spełnieniu określonych w umowie warunków. Pamiętajmy o nich aby później nie mieć problemów z wypłatą. Nie spóźnijmy się z terminami realizacji. Pamiętajmy również o obowiązkach przy ewentualnych kolejnych transzach kredytu (o ile takowe są) a także o tych jakie musimy spełnić po udzieleniu kredytu (np. posiadanie odpowiednich polis ubezpieczeniowych).

Oczywiście musimy jeszcze odebrać nasze mieszkanie. Jeżeli patrzymy na proces kredytu hipotecznego jako na zakup mieszkania to tak naprawdę to będzie ostatni krok.

Pomoc doradcy kredytowego Hiportal

Jeżeli chcecie Państwo jeszcze bardziej szczegółowo poznać proces kredytu hipotecznego to zapraszamy do kontaktu z nami poprzez wypełnienie formularza kontaktowego.

Zapraszamy również do czytania naszego poradnika kredytowego gdzie znajduje się wiele ciekawych artykułów związanych z finansowaniem i kredytami.