9 grudnia 2023

Refinansowanie kredytu hipotecznego – sposób na obniżenie marży banku

refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego to w praktyce spłata kredytu hipotecznego przed terminem przy wykorzystaniu środków pochodzących z innego kredytu hipotecznego. Czyli inaczej pisząc zaciągamy nowy kredyt hipoteczny i spłacamy w całości ten pierwotny. Dzięki temu możemy zmienić warunki kredytu hipotecznego na bardziej korzystne – na przykład obniżyć marżę banku.

Co to jest refinansowanie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny spłacamy w ratach miesięcznych zgodnie z harmonogramem. Kredyt hipoteczny ma określone parametry, które są zapisane w umowie kredytowej. Ponieważ kredyt hipoteczny spłacamy przez długi czas – najczęściej około 25 – 30 lat to może się zdarzyć, iż w pewnym momencie jest dla nas opłacalna zmiana warunków kredytu hipotecznego na takie, które są obecnie dostępne na rynku. Pytanie jak to można zrobić ?

Odpowiedzią jest właśnie refinansowanie kredytu hipotecznego. Dzięki refinansowaniu możemy obniżyć koszty kredytu hipotecznego lub zmienić inne jego parametry na takie, które bardziej nam odpowiadają. Refinansowanie kredytu hipotecznego to całkowita spłata kredytu za pomocą środków uzyskanych z innego kredytu hipotecznego. Spłacając obecny kredyt uwalniamy hipotekę nieruchomości z wpisu banku kredytującego i dzięki temu bank, który udzielił nam kredytu hipotecznego refinansującego może się tam wpisać i uzyskać zabezpieczenie.

Jak przeprowadzić refinansowanie kredytu hipotecznego

Aby przeprowadzić refinansowanie kredytu hipotecznego powinniśmy wpierw znaleźć ofertę kredytu hipotecznego, który spełnia nasze wymagania – czyli na przykład jest tańszy od obecnego. Możemy w tym celu skorzystać z pomocy eksperta kredytowego lub samodzielnie sprawdzić w kilku bankach na jakie oferty możemy liczyć. Warto sprawdzić w kilku bankach aby zwiększyć szanse na znalezienie jak najlepszej oferty refinansowania.

Proces refinansowania kredytu hipotecznego w dużej mierze przebiega podobnie jak proces udzielenia kredytu hipotecznego. Różnica polega na tym, że nie finansujemy zakupu nieruchomości tylko spłacamy inny kredyt hipoteczny. Jednak za nim rozpoczniemy poszukiwania oferty kredytu refinansującego sprawdźmy czy ze spłatą obecnego kredytu przed terminem nie wiążą się koszty. Zdarza się, iż banki zastrzegają sobie prowizję za całkowitą spłatę kredytu hipotecznego przed jego terminem. Takie warunki zazwyczaj nie są nakładane na cały okres kredytu a głównie na pierwsze kilka lat.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – sposób na obniżenie marży

Refinansowanie kredytu hipotecznego może być dobrym rozwiązaniem aby obniżyć główny koszt kredytu czyli marżę banku. Pamiętajmy, iż marża nie zmienia się przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego. Tak więc jedynym sposobem obniżenia jej (takim na który mamy wpływ) jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Aby to uczynić musimy znaleźć na rynku ofertę kredytu hipotecznego z niższą marżą. W tym celu warto co jakiś czas skontaktować się z ekspertem kredytowym aby sprawdzić jakie marże obecnie są oferowane przez banki udzielające kredytów hipotecznych.

Marże kredytów hipotecznych nie są stałe – mogą maleć lub rosnąć – zależnie od banku i czasu. Stąd warto się im przyglądać aby w momencie gdy ich wartość spadnie poniżej marży naszego kredytu hipotecznego móc zdecydować czy chcemy refinansować kredyt hipoteczny. Jeżeli marże rynkowe będą na atrakcyjnym dla nas poziomie to warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak, iż za nim zdecydujemy się na składanie wniosków o kredyt sprawdźmy czy na pewno będzie to opłacalne. Dokładnie przeczytajmy umowę kredytu hipotecznego aby sprawdzić czy ze spłatą całości kredytu przed terminem nie wiążą się dodatkowe koszty. Jeżeli takie koszty wystąpią to weźmy je pod uwagę kalkulując czy opłaca nam się refinansować.

Czy korzystać z pomocy eksperta kredytowego ?

Naszym zdaniem warto zwrócić się do eksperta kredytowego jeżeli zastanawiamy się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego. Nic nas to nie kosztuje gdyż każdy ekspert kredytu hipotecznego uzyskuje prowizje od banku. Poza tym dla osoby, która nie jest specjalistą w dziedzinie kredytów odpowiedź na pytanie czy przeniesienie kredytu jest opłacalne może nie być wcale tak oczywista. Poza tym ekspert, który pomagał przy wielu kredytach refinansujących wie jak sprawnie przeprowadzić ten proces. Dlatego uważamy, iż warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który zawodowo zajmuje się kredytami hipotecznymi.

Jeżeli spłacacie Państwo kredyt hipoteczny i zastanawiacie się czy warto skorzystać z możliwości jego przeniesienia do innego banku aby obniżyć na przykład obniżyć marżę banku to zapraszamy do kontaktu. Nasi Eksperci są do Państwa dyspozycji.