24 września 2023

Tani i szybki kredyt hipoteczny – czy istnieje taki produkt ?

szybki kredyt hipoteczny

Zapewne to pytanie zadaje sobie każdy kto rozpoczyna poszukiwanie kredytu hipotecznego. I pewnie zobaczy wiele reklam oferujących tani i szybki kredyt hipoteczny. Dlatego też uważamy, iż warto napisać na ten temat kilka zdań aby klienci wiedzieli w jaki sposób oceniać czas udzielenia kredytu hipotecznego oraz jego koszt.

Szybki kredyt hipoteczny

Czas udzielenia kredytu hipotecznego należy rozpatrywać w tygodniach a nawet miesiącach. Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny należy przygotować szereg danych i dokumentów jakie są wymagane przez dany bank. Wymagania co do danych i dokumentów potwierdzających zależą również od rodzaju kupowanej nieruchomości a także naszych źródeł dochodów oraz sytuacji rodzinnej. Stąd w naszej ocenie nie można jednoznacznie powiedzieć o danym kredycie hipotecznym, iż jest szybki. Podobnie nie da się ocenić czy dany bank oferuje szybki kredyt hipoteczny. To wszystko zależy od danej sytuacji danego Klienta oraz aktualnych czasów obsługi wniosków w danym banku.

Szybki kredyt hipoteczny – czas udzielenia kredytu hipotecznego

Jeżeli udajemy się do doradcy kredytowego – na przykład takiego jakim jest Hiportal to nie oczekujmy, iż poda nam precyzyjnie w jakim terminie uzyskamy kredyt. Doradca może co najwyżej podać szacunkowy czas w jakim banki wydają decyzje kredytowe w ostatnim czasie. Natomiast żaden rozważny i szanujący Klientów doradca nie może podać konkretnego czasu gdyż to nie on przeprowadza analizę wniosku. Tym zajmują się analitycy kredytowi w bankach i to oni oceniają złożone przez Klientów dokumenty. Każdy analityk ma swój tryb pracy i może od Klienta wymagać dodatkowych wyjaśnień czy dokumentów. A to oczywiście może wydłużyć czas niezbędny do wydania decyzji kredytowej.

Proces kredytowy po stronie banku rozpoczyna się od weryfikacji kompletności wniosku kredytowego. Może to potrwać kilka dni. Jeżeli bank uzna, iż czegoś brakuje to poprosi Klienta o dostarczenie. Jeżeli uzupełnimy wniosek to bank znów przeprowadzi weryfikacje kompletności. Jeżeli ten etap zostanie zakończony to rozpocznie się kolejny czyli analiza wniosku przez analityków kredytowych. Polegająca m.in. na sprawdzeniu historii kredytowej.

Analiza wniosku może trwać nawet kilkadziesiąt dni. W jej trakcie analitycy również mogą oczekiwać wyjaśnień bądź dodatkowych dokumentów. To oczywiście może wydłużyć proces uzyskiwania kredytu hipotecznego. Po zakończeniu tego etapu i wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej oraz oferty bank czeka aż Klient ją przyjmie. Po akceptacji oferty przez Klienta bank potrzebuje jeszcze czasu na przygotowanie umowy kredytu hipotecznego. Jeżeli umowa jest przygotowywana manualnie to czas jej opracowania również może wynieść kilka dni. Po podpisaniu umowy możemy jeszcze czekać kilka dni na uruchomienie kredytu. Tak w dużym skrócie wygląda udzielanie kredytu od strony terminów.

Podsumowując powyższe nie jest łatwo ocenić czy nasz kredyt to był szybki kredyt hipoteczny. Być może jest to w stanie ocenić doradca kredytowy, który ma przegląd wielu procesów kredytowych w danym okresie czasu.

Szybki kredyt hipoteczny – jak znaleźć najtańszy

Jak stwierdzić, iż kredyt jest tani ? Jedyna słuszna droga to porównanie kilku ofert z różnych banków. Rodzi się jednak pytanie co porównywać. W naszej ocenie najważniejszy koszt kredytu hipotecznego to marża banku. Pisaliśmy już na Hiportal artykuł na ten temat. Jeżeli uzyskujemy ofertę banku z niską marżą to zwróćmy uwagę na ewentualne warunki przy jakich jest ona tak niska, iż przebija oferty innych banków. Powinniśmy to dokładnie przeanalizować. Rodzi się też pytanie co jeżeli kilka banków oferuje marżę na takim samym poziomie. Wtedy można spróbować negocjacji. Oczywiście nie mamy gwarancji iż odniosą one skutek ale nawet niewielka obniżka marży może dać spore oszczędności w perspektywie wielu lat spłacania kredytu hipotecznego.

Oprócz samej marży warto zwrócić uwagę na to jakiego minimalnego wkładu własnego wymaga dany bank. Pamiętajmy, iż wkład własny to są nasze pieniądze i one również kosztują – mamy tutaj na myśli choćby koszt alternatywny gdyż zamiast wykorzystywać nasze własne pieniądze jako wkład własny możemy je zainwestować.

Tani i szybki kredyt hipoteczny

W naszej ocenie nie ma prostej odpowiedzi na pytanie zadane w tytule artykułu. Może się okazać, iż kredyt, który na pierwszy rzut oka jest tańszy (bo ma np. niższą marżę) w szczegółach już taki nie jest. Bądź jest tańszy symbolicznie a będzie nas to kosztowało „przywiązaniem” do innych usług banku.

Jeżeli chodzi o szybkość udzielenia kredytu hipotecznego to możemy się kierować informacjami od doradcy kredytowego oraz banku na temat aktualnych czasów analizy wniosków kredytowych. Na pewno doświadczony doradca kredytowy posiada taką wiedzę.

Jeżeli chcieli by Państwo porozmawiać na temat kredytów hipotecznych to zapraszamy do kontaktu!