24 września 2023

Czy sprawdzać własny BIK zanim złożymy wniosek o kredyt ?

raport BIK

Banki gromadzą dane dotyczące naszych zobowiązań – kredytów i pożyczek. Miejsce w którym te dane znajdują się nosi nazwę Biuro Informacji Kredytowej a w skrócie BIK. To zapewne każdy z nas wie. Być może jednak nie każdy z jest świadomy, iż samodzielnie możemy sprawdzić informacje o naszych zobowiązaniach – bez potrzeby udawania się do banku. Poniżej piszemy po co w ogóle to robić i w jaki sposób.

Czy mogę samodzielnie sprawdzić BIK

Tak, możesz. Jest to bardzo proste. Każdy z nas może samodzielnie pobrać raport na swój temat. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą również pobrać raport na temat swojej firmy. Pamiętajmy, iż bez naszej zgody żadna inna osoba lub firma nie może pobrać raportu o nas. Raport BIK możemy samodzielnie pobrać przez internet korzystając ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. Nie musimy korzystać z pomocy innych podmiotów gdyż samo pobranie raportu jest niezwykle łatwe. Inna sprawa to analiza danych w nim zawartych.

Po co sprawdzać własny raport BIK

Naszym zdaniem dobrze jest wiedzieć jak wyglądamy ze strony świata bankowego. Może nam się wydawać, iż jesteśmy dobrymi Klientami i w regularnie (w miarę) spłacamy swoje zobowiązania. Być może jednak z perspektywy banku oceniającego nas w dużej mierze właśnie na podstawie raportu BIK wygląda to inaczej. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób, które spłacają nieregularnie swoje zobowiązania. Być może dla nas kilka krótkich przerw w spłacie nie jest istotne jednak dla instytucji finansowej to może być znak, iż jesteśmy ryzykownym Klientem.

Jeżeli zastanawiamy się nad kredytem hipotecznym lub gotówkowym to warto przeanalizować raport z BIK wraz z doradcą kredytowym. Taka osoba ma doświadczenie w analizie takich danych i powinna umieć ocenić czy z takim raportem mamy szansę na kredyt. Gdyby okazało się, iż doradca stwierdzi, że nasze szanse na kredyt są niewielkie to warto zastanowić się czy składać wniosek.

W jaki sposób pobrać raport o sobie

Wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej i założyć własne konto. Aby to uczynić potrzebujemy dane z naszego dowodu osobistego oraz informacje kontaktowe. Wprowadzamy je do formularza na stronie internetowej BIK. Niezbędne będzie również potwierdzenie nasze tożsamości. Odbywa się to poprzez przelew 1 zł z naszego konta bankowego. Jeżeli dane z formularza będą zgodne z danymi przelewu to BIK wyśle nam na e-mail link aktywacyjny. Po kliknięciu w link otrzymamy SMS z kodem autoryzacyjnym. Wpisujemy kod i ustanawiamy własne hasło. Szczegółową instrukcję znajdziecie na stronie BIK.

Po założeniu konta logujemy się na stronie BIK i pobieramy raport o sobie. Pamiętajmy, iż każdy raport jest płatny i kosztuje 39 zł. Naszym zdaniem warto ponieść ten koszt aby sprawdzić czy według danych z biura informacji kredytowej jesteśmy dobrym klientem.

Jakie informacje znajdziemy w raporcie BIK

Raport BIK zawiera historię spłat naszych kredytów i pożyczek zaciągniętych w bankach. Będzie zawierał również informacje z instytucji pozabankowych jeżeli mają one podpisaną umowę z BIK i raportują dane o swoich Klientach. Pamiętajmy, iż banki mają obowiązek pobierania raportów z BIK (w momencie gdy wnioskujemy o kredyt a także w okresie jego spłacania) oraz raportowania historii naszych spłat. Dzięki temu dowiemy się jakie kredyty czy pożyczki spłacaliśmy w bankach. Raport pokazuje czy każda z rat została zapłacona terminowo. Jeżeli któreś z nich były opóźnione to taka informacja znajdzie się w raporcie. Dzięki temu na podstawie raportu możemy dowiedzieć się czy jesteśmy rzetelnym klientem i spłacamy zobowiązania terminowo.

Raport zawiera również wskaźnik BIK pokazujący czy aktualnie posiadamy opóźnienia w płatnościach naszych zobowiązań. Oprócz wskaźnika w raporcie znajdziemy również ocenę punktową – tzw. scoring. Jest ona obliczana na podstawie historii kredytowej w bankach. Jest to prognoza tego na ile prawidłowo będziemy spłacać kredyty bankowe w przyszłości. Im wyższa wartość oceny tym powinniśmy być lepiej oceniani. Pamiętajmy, iż ocena punktowa to są wyliczenia BIK i każdy z banków może ją brać pod uwagę na swój sposób.

Banki samodzielnie analizują raporty BIK według własnych polityk kredytowych. Może być tak, iż w jednym banku nie zostaniemy zaakceptowani a w innym tak. Może tak być ale i nie musi. Jeżeli nasza historia kredytowa jest zła, czyli spłacamy swoje zobowiązania nieregularnie to jest duże ryzyko, iż w żadnym banku nie uzyskamy finansowania.

Pomoc doradcy kredytowego w analizie raportu

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu – tak, naszym zdaniem warto zajrzeć do raportu BIK za nim zdecydujemy się na składanie wniosku o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Kosz nie jest duży a na pewno zyskamy dodatkowe, niezwykle cenne informacje i być może unikniemy straty czasu gdyby okazało się, iż nasza ocena wynikająca z raportu jest niska.

Jeżeli chciałbyś porozmawiać o kredycie hipotecznym lub kredycie gotówkowym i wspólnie z naszym Doradcą finansowym przeanalizować swoje dane to zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.