24 maja 2024

Refinansowanie kredytu hipotecznego – szukajmy oszczędności

refinansowanie kredytu mieszkaniowego

Refinansowanie kredytu hipotecznego to coś nad czym może się zastanawiać coraz więcej Polaków. Biorąc pod uwagę, iż udzielane kilka lub kilkanaście lat temu kredyty hipoteczne mają już swoją historię spłat a warunki na których je oferowano są inne od obecnych ofert warto zastanowić się nad tą możliwością. Dlaczego ? A dlatego, iż refinansowanie może przynieść realne oszczędności dla naszego budżetu domowego.

Kiedy refinansowanie kredytu jest opłacalne

To podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać gdy jesteśmy kredytobiorcą hipotecznym i mamy już za sobą kilka lat spłacania. Pierwsza kwestia to sprawdzenie czy możemy obecny kredyt spłacić bez ponoszenia kosztów za spłatę przed terminem. Często banki zastrzegają w umowach kredytowych prowizję za całkowitą spłatę kredytu w pierwszych kilku latach. Jeżeli taką opłatę musielibyśmy ponieść to sprawdźmy jaki będzie to dla nas koszt.

Kolejna i kluczowa kwestia to kluczowe pytanie czy po przeniesieniu kredytu do innego banku będzie on tańszy. Musimy wiedzieć z jaką marżą spłacamy obecny kredyt i sprawdzić ofertę marży w innych bankach. O marży pisaliśmy nie dawno dlatego warto zapoznać się z tamtym artykułem. Za nim zdecydujemy się na refinansowanie kredytu hipotecznego musimy być pewni, iż dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach kredytu. Jeżeli na przykład nasza marża kredytowa wynosi 2,5 % a bank obecnie oferuje nam 2,0% to warto rozważyć przeniesienie kredytu. Dzięki temu zostaną nam w portfelu realne pieniądze, które możemy przeznaczyć na inne wydatki.

Jeżeli spłacamy kilka kredytów hipotecznych to również warto rozważyć refinansowanie kredytu i połączyć je w jeden. Dzięki temu mamy szansę, iż przy większym kredycie w jednym banku wynegocjujemy lepsze warunki niż obecne w kilku kredytach.

Refinansowanie kredytu może być również dobrym pomysłem na obniżenie raty poprzez wydłużenie okresu spłaty. Jeżeli obecny bank nie zgadza się na taką zmianę warunków to warto poszukać innego banku. Pamiętajmy, iż w Polsce działa wiele banków oferujących kredyty hipoteczne dlatego nie wykluczone, iż inna instytucja zgodzi się udzielić nam nowy kredyt z dłuższym okresem spłaty. Szczególnie to może być ważne w sytuacji gdy na przykład skończyły nam się dopłaty do kredytu z programu „Rodzina na Swoim” i nasza rata mocno wzrosła.

W jaki sposób uzyskać refinansowanie kredytu

Sam proces refinansowania jest podobny do udzielania kredytu hipotecznego stąd dla klientów posiadających taki produkt nie jest on specjalnie skomplikowany.

W pierwszej kolejności należy zebrać oferty kilku banków aby przeanalizować warunki. Pamiętajmy, iż tak jak napisaliśmy powyżej zwróćmy uwagę na koszty a głównie na wysokość marży kredytu. Jest to najistotniejsza naszym zdaniem pozycja kosztowa. Pamiętajmy również o innych kosztach takich jak na przykład ubezpieczenie. Dopiero po porównaniu ofert banków z kosztami jakie ponosimy przy obecnie spłacanym kredycie (lub kredytach gdy jest ich więcej) powinno dać nam odpowiedź na pytanie czy przejść do kolejnego kroku.

Jeżeli już wiemy, iż przeniesienie kredytu jest dla nas opłacalne i wybraliśmy bank (lub banki) do którego chcemy złożyć wniosek to kolejnym krokiem jest właśnie złożenie wniosku kredytowego. Tutaj proces kredytowy w większości banków jest taki sam jak przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Pisaliśmy o tym szerzej w innym naszym artykule.

Oczywiście sytuacja jest o tyle różna, iż na końcu procesu musimy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie pierwotnej hipoteki. Tak aby nasz nowy bank mógł wpisać swoją hipotekę. O tym jak to uczynić pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu.

Czy korzystać z pomocy doradcy ?

Odpowiedź na to pytanie zostawiamy naszym czytelnikom jednak naszym zdaniem warto. Nic nas to nie kosztuje gdyż każdy Doradca kredytu hipotecznego uzyskuje prowizje od banku. Poza tym dla osoby, która nie jest specjalistą w dziedzinie kredytów odpowiedź na pytanie czy przeniesienie kredytu jest opłacalne może nie być wcale tak oczywista. Dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta.

Jeżeli posiadacie Państwo kredyt hipoteczny i zastanawiacie się czy warto skorzystać z możliwości jego przeniesienia do innego banku aby obniżyć koszty to zapraszamy do kontaktu. Nasi Eksperci są do Państwa dyspozycji.