24 września 2023

Odrzucony wniosek kredytowy – co mogę zrobić ?

odrzucony wniosek kredytowy

Nie wszystkie wnioski o kredyt hipoteczny są akceptowane przez banki. Część Klientów staje przed wyzwaniem jakim jest odrzucony wniosek kredytowy. Rodzi się więc pytanie co w takiej sytuacji mogę zrobić ? Czy to zamyka drogę do zakupu mieszkania lub domu ?

Po pierwsze sprawdź powód

Odrzucony wniosek kredytowy powinien mieć informację o powodzie negatywnej decyzji. Bank jest zobowiązany aby poinformować Klienta z jakiego powodu nie zgadza się na udzielenie kredytu hipotecznego. Jeżeli ze wszystkich banków do których złożyliśmy wnioski otrzymamy odrzucony wniosek kredytowy to porównajmy powody odrzucenia wniosku.

Ustawa o kredycie hipotecznym zobowiązuje banki do niezwłocznego poinformowania konsumenta o takim powodzie odrzucenia wniosku kredytowego jeżeli nastąpiło to w związku z negatywną oceną zdolności kredytowej. Podobnie w sytuacji gdy nasz wniosek zostanie odrzucony z powodu informacji o naszej historii kredytowej zawartej w bazach danych prowadzonych na przykład przez Biuro Informacji Kredytowej to bank powinien przedstawić nam wyniki tego sprawdzenia oraz podać bazę danych na podstawie podjął taką decyzję. Bazy danych z historią finansową konsumentów w Polsce prowadzi również wiele biur informacji gospodarczych więc dzięki temu będziemy wiedzieć w której z nich są negatywne wpisy na nasz temat.

Jeżeli odrzucony wniosek kredytowy jest z powodu innego niż powyższe to bank może nam udzielić takiej informacji ale nie musi. Bank może odpowiedzieć bardzo ogólnie ale wtedy warto spróbować dopytać w banku o szczegóły takiej decyzji aby jak najbardziej dokładnie wiedzieć co jest przyczyną. W banku zawsze można złożyć wniosek o szczegółowe wyjaśnienie powodów negatywnej decyzji.

Odrzucony wniosek kredytowy – jakie mogą być powody

Banki mogą odrzucić wniosek kredytowy z uwagi na brak zdolności kredytowej. Brak zdolności kredytowej może wynikać ze zbyt niskich dochodów lub wysokich wydatków albo w najgorszym wypadku z obu tych przyczyn jednocześnie. Tak jak napisaliśmy powyżej bank zobowiązany jest nas poinformować jeżeli odrzucony wniosek kredytowy został z powodu braku zdolności kredytowej. Dzięki temu będziemy wiedzieli co jest przyczyną takiej sytuacji.

Negatywna historia kredytowa to najczęściej opóźnienia w spłacie rat kredytów czy pożyczek. Jeżeli wcześniej braliśmy kredyty i spłacaliśmy je nieregularnie to bank może się obawiać, iż podobnie będzie z kredytem hipotecznym. Nasza historia kredytowa zawarta w bazach danych choćby takich jak ta prowadzona przez BIK to dla banku niezwykle cenne informacje. Pokazują one naszą rzetelność płatniczą wobec banków. Jeżeli tutaj leży przyczyna odrzucenia naszego wniosku kredytowego to bank jest zobowiązany nam o tym powiedzieć.

Odrzucony wniosek kredytowy może zostać również wtedy gdy bank nie zgodzi się na sfinansowanie naszej nieruchomości. Bank może uznać, iż nie chce finansować zakupu tej konkretnej nieruchomości z wielu powodów. Pisaliśmy o tym w naszym innym poradniku kredytowym stąd nie będziemy w tym miejscu dłużej się nad tym rozpisywać.

Banki mogą odrzucić wniosek o kredyt hipoteczny z wielu innych powodów – na przykład trudnej sytuacji finansowej naszego pracodawcy lub niestabilnej branży. Bank może stwierdzić, iż nie podoba mu się nasz styl życia gdyż uzna, że generuje on zbyt duże ryzyko braku spłaty. Może to ocenić choćby po historii naszego rachunku płatniczego. Bank nie koniecznie musi nam podawać przyczynę odrzucenia wniosku kredytowego. Pamiętajmy, iż zawsze to bank samodzielnie podejmuje decyzje o odrzuceniu wniosku kredytowego i nie ma tutaj instytucji odwoławczej.

Najważniejsze – przeanalizuj przyczynę

Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego. Dokładne poznanie przyczyny pozwoli na zastanowienie się czy jest możliwe wprowadzenie środków zaradczych aby za jakiś czas móc znów złożyć wniosek o kredyt.

Jeżeli przyczyną jest brak zdolności kredytowej to należy zastanowić się czy mamy możliwość aby zwiększyć dochody lub zmniejszyć wydatki. Zawsze jest wiele możliwości aby nad tym popracować. Być może problemem są karty kredytowe lub rachunki debetowe. Wtedy warto zastanowić się czy z nich nie zrezygnować.

Jeżeli główną przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego jest negatywna historia kredytowa to z pewnością warto pilnować regularnego spłacania swoich zobowiązań. Nie możemy zapominać o terminach płatności rat kredytowych.

Rzetelna analiza przyczyny być może pozwoli nam podjąć kroki aby w przyszłości wyeliminować to co wpłynęło na taką decyzję banku.

Skonsultuj z Ekspertem

Uważamy, iż odrzucony wniosek kredytowy warto skonsultować z ekspertem w banku bądź u pośrednika kredytowego. Nic nas to nie kosztuje a uzyskamy rzetelną i profesjonalną informację co możemy uczynić aby zmienić sytuację. Być może otrzymamy również informację czy możemy raz jeszcze złożyć wniosek o kredyt hipoteczny oraz ewentualnie kiedy najwcześniej warto to zrobić.

Jeżeli poszukujesz więcej informacji na temat kredytów hipotecznych to zapraszamy do naszego kompendium wiedzy o kredytach hipotecznych.