24 maja 2024

Pożyczka dla firm – czy to alternatywa dla kredytu ?

pożyczka dla firm

Rynek niebankowych pożyczek dla biznesu rozwija się niezwykle dynamicznie. Daje to przedsiębiorcom możliwość szukania finansowania poza tradycyjnymi bankami. Pożyczka dla firm może być szczególnie ciekawa w sytuacji gdy bank odmawia kredytu firmowego lub szukamy bardzo elastycznego produktu dostosowanego do niestandardowych warunków biznesowych.

Pożyczka dla firm – czyli dla kogo ?

To jest podstawowe pytanie. Skoro na rynku jest wiele banków komercyjnych udzielających kredytów firmowych, SKOK – ów oraz banków spółdzielczych, które również mają produkty kredytowe dla firm to po co w ogóle korzystać z takiego produktu jak niebankowa pożyczka dla firm. Podstawowy powód to wtedy gdy gdy bank odmawia przyznania kredytu. Banki kierują się własną polityką kredytową w której zazwyczaj nie ma dużego pola do elastyczności. Stąd w sytuacji gdy dana firma nie spełnia formalnych wymagań banku to wniosek o kredyt firmowy zostaje definitywnie odrzucony. Bank może odrzucić wniosek kredytowy z wielu powodów takich jak na przykład: zbyt krótki okres prowadzenia działalności, brak zdolności kredytowej, brak dochodowości firmy czy też słaba historia kredytowa w BIK firmy bądź właścicieli.

Kolejna przyczyna to może być chęć wynegocjowania niestandardowych warunków transakcji – na przykład w zakresie zabezpieczenia pożyczki czy warunków spłaty. Może się bowiem okazać, iż przedsiębiorca nie uzyskuje regularnych przychodów a tym samym nie będzie mógł dokonywać spłat pożyczki w regularnych ratach. Wtedy należy dopasować momenty spłat pożyczki co uzyskiwanych przepływów finansowych firmy. Podobnie jeżeli chodzi o zabezpieczenie – jeżeli pożyczka dla firmy ma być zabezpieczona niestandardową nieruchomością czy nawet ruchomością to instytucje pożyczkowe mogą być bardziej negocjowalne.

Jedną z przyczyn może być również szybkość uzyskania pożyczki. Niebankowe pożyczki dla firm w niewielkich kwotach można uzyskać online bez konieczności udawania się do oddziału. Stąd jeżeli potrzebujemy kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy aby na przykład szybko coś opłacić w firmie to pożyczka firmowa online może być dobrym pomysłem.

Pożyczka dla firm – jakie mogą być jej koszty

Niebankowa pożyczka dla firm z dużym prawdopodobieństwem będzie droższa niż kredyty dla firm oferowane przez banki. Różnica w koszcie najczęściej wynika z ceny kapitału, który służy do udzielania pożyczek. W przypadku banków te środki pochodzą w większości z depozytów bankowych. Natomiast niebankowe instytucje pożyczkowe pozyskują finansowanie najczęściej na rynkach kapitałowych. Inwestorzy, którzy są aktywni na rynkach kapitałowych oczekują najczęściej znacznie wyższych odsetek niż te, które są oferowane na lokatach bankowych. Stąd główna przyczyna wyższych kosztów niebankowej pożyczki dla firm.

W niebankowej pożyczce dla firmy zwróćmy uwagę na to czy nasza firma będzie w stanie udźwignąć jej koszty. Może się bowiem okazać, iż koszt takiej pożyczki to nawet kilkanaście procent odsetek rocznie. Stąd koniecznie przeczytajmy dokładnie umowę takiej pożyczki. Zwróćmy uwagę na koszty, które będziemy zobowiązani ponieść w przypadku regularnej spłaty a także te, które mogą się pojawić w przypadku nieregularnych spłat (choćby odsetki karne czy inne koszty za czynności windykacyjne).

Pożyczka dla firm – czy jest wymagane zabezpieczenie

Pod względem konieczności zabezpieczenia majątkowego pożyczki pozabankowe dla firm generalnie możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to pożyczki dla firm o niższych kwotach (najczęściej do około kilkudziesięciu tysięcy złotych) gdzie nie jest wymagane zabezpieczenie. W przypadku drugiej czyli pożyczki dla firm o kwotach dochodzących nawet do kilku milionów złotych zabezpieczenie majątkowe jest konieczne.

W zakresie wymaganego zabezpieczenia firmy pożyczkowe preferują nieruchomości i to takie, które są płynne czyli dość szybko zbywalne. A więc najczęściej są to działki budowlane oraz mieszkania. Niektórzy pożyczkodawcy wymagają aby firma, która stara się o pożyczkę (lub jej właściciel) byli właścicielami tej nieruchomości. Jako forma zabezpieczenia najczęściej wykorzystywana jest hipoteka na nieruchomości.

Pożyczka dla firm – najpierw pytajmy w banku

W naszej opinii eksperta kredytowego zawsze pierwsze kroki warto skierować do banku. Tak jak piszemy w pierwszej części niniejszego poradnika kredytowego kredyty z banków są tańsze niż pożyczki niebankowe dla firm. Stąd warto w pierwszej kolejności sprawdzić możliwość uzyskania finansowania w banku. I nie trzeba wcale składać wniosków kredytowych. Wystarczy odwiedzić kilka banków i porozmawiać z pracownikami w oddziałach. To nic nie kosztuje. Można również zadzwonić na infolinię do banku. Proponujemy również konsultacje z ekspertem kredytowym.

Jeżeli odpowiednio wyjaśnimy pracownikowi banku sytuację finansową firmy oraz potrzeby finansowe to powinniśmy uzyskać wstępne informacje na temat możliwości kredytowania. Podobnie w przypadku spotkania z ekspertem kredytowym uzyskamy informacje czy w opinii doradcy jest szansa na kredyt z banku.

Pożyczka dla firm – pomoc doradcy kredytowego

Wielu ekspertów i doradców kredytowych specjalizuje się w obsłudze biznesu. W naszej ocenie warto korzystać z ich pomocy w poszukiwaniu kredytu czy pożyczki. Pamiętajmy, iż usługa taka jak pożyczka dla firm jest oferowana przez wiele instytucji pozabankowych. Dlatego warto wiedzieć która oferta najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Doświadczony ekspert kredytu firmowego może nam w tym pomóc. A co ważne jego usługi są bezpłatne gdyż jest wynagradzany przez instytucję pozabankową. Zapraszamy do kontaktu.