24 maja 2024

Pożyczki hipoteczne – elastyczna forma finansowania

pożyczki hipoteczne

Hiportal pisze o produktach finansowych opartych o zabezpieczenie hipoteczne. Nie mogliśmy tym samym samym nie napisać o finansowaniu jakim są pożyczki hipoteczne. Jest to produkt dostępny zarówno dla osób fizycznych jak i firm. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze kategorie produktowe jakie oferują obecne na Polskim rynki banki i inne instytucje pożyczkowe.

Pożyczki hipoteczne – oferowane przez bank dla osób fizycznych

Specjalnie zaznaczyliśmy, iż piszemy w niniejszym artykule o osobach fizycznych gdyż pożyczki hipoteczne są również dostępne dla firm. Napiszemy o tym produkcie w innym artykule.

Wiele Polskich banków umożliwia Klientom dostęp do finansowania w większych kwotach. Aby jednak pożyczyć w banku np. 300 tys. zł należy przedstawić bankowi zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Pożyczka hipoteczna daje nam możliwość uzyskania środków finansowych nie zbywając nieruchomości. Oczywiście przy założeniu, iż posiadamy zdolność kredytową. Pamiętajmy, iż bez zdolności kredytowej nie uzyskamy pożyczki mimo posiadania atrakcyjnej nieruchomości. W naszej ocenie największą zaletą pożyczki hipotecznej jest to, iż bank nie pyta nas na co wydamy środki uzyskane z jej tytułu. Możemy je wydać na dowolny cel o ile naturalnie nie jest on związany z prowadzona działalnością gospodarczą.

Pożyczki hipoteczne – najważniejsze cechy

  • Kwota pożyczki hipotecznej nawet do kilkuset tysięcy złotych – zauważmy, iż możemy tym samym uzyskać znacznie większe kwoty niż w kredycie gotówkowym. Jeżeli poszukujemy finansowania w kwocie kilkadziesiąt tysięcy to najlepiej starać się o kredyt gotówkowy. Natomiast jeżeli nasze potrzeby idą w setki tysięcy złotych to pożyczka hipoteczna może być dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem.
  • Pożyczki hipoteczne jakie możemy uzyskać są ograniczone wartością naszej nieruchomości. Pamiętajmy, iż banki nie pożyczą nam więcej niż około 60 – 70% wartości nieruchomości (a być może znacznie mniej). Bank zapewne przeprowadzi własną wycenę nieruchomości. Może się więc okazać, iż nasza ocena wartości nieruchomości odbiega od tej, którą akceptuje bank.
  • Środki uzyskane z pożyczki hipotecznej możemy przeznaczyć na dowolny cel. Dlatego właśnie mówimy o pożyczce a nie kredycie. Bank nie będzie nas pytał na co wydamy uzyskaną gotówkę. Dzięki temu możemy finansować kilka potrzeb na raz. Daje to duże możliwości zaspokojenia naszych potrzeb. Jak już zaznaczyliśmy powyżej cel pożyczki nie może być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
  • Przy każdym wniosku o pożyczkę hipoteczną bank zbada naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy więc, iż samo posiadanie nieruchomości nie spowoduje, iż bank udzieli nam pożyczki. Jeżeli okaże się, iż np. nasze dochody są zbyt niskie lub mamy złą historię kredytową to bank może nam odmówić przyznania pożyczki. Bez zdolności kredytowej nie mamy co liczyć na pożyczkę hipoteczną.
  • Składniki najważniejszych kosztów pożyczki to oprocentowanie liczone jako marża banku powiększona o WIBOR. Bank może również zastrzec sobie prowizję za udzielenie pożyczki. Marża banku może być podwyższona do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku. Zazwyczaj wpis do hipoteki uzyskuje się w czasie kilku miesięcy od złożenia wniosku.
  • Bank może również wymagać zakupu polis ubezpieczeniowych takich jak np. ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie nieruchomości będącej zabezpieczeniem pożyczki.
  • Okres na jaki możemy uzyskać pożyczkę to nawet 20 – 30 lat a więc bardzo długo. Wynika to oczywiście z wysokich kwot pożyczki jakie można uzyskać.
  • Zabezpieczeniem pożyczki może być np. mieszkanie, dom, działka, grunty rolne. Najczęściej banki wymagają aby przedmiot zabezpieczenia znajdował się na terenie Polski. Bank każdorazowo ustanowi hipotekę na nieruchomości. Oczywiście możemy dalej ją użytkować co jest największą zaletą tego produktu. Nie musimy zbywać naszego mieszkania czy domu aby uzyskać pożyczkę.
  • Pożyczkę możemy spłacić w dowolnym momencie. Niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za wcześniejszą spłatę.
  • Raty pożyczki mogą być równe lub malejące. Zależy to od naszego wyboru oraz zgody banku.

Pożyczki hipoteczne – czy poszukując pożyczki korzystać z pomocy doradcy

Podobnie jak przy poszukiwaniu kredytu hipotecznego można to robić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy doradcy. Pamiętajmy, iż podobnie jak w przypadku kredytów pożyczki hipoteczne oferuje wiele banków. Stąd porównanie wielu ofert i wiedza na ich temat może wymagać kontaktu z ekspertem kredytowym. Usługi doradcy kredytowego nic nas nie kosztują gdyż jest on wynagradzamy przez bank dlatego też naszym zdaniem warto korzystać z tych usług.

Pożyczki hipoteczne – zapraszamy do kontaktu z Ekspertami Hiportal

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani pożyczką hipoteczną to zachęcamy Was do kontaktu z nami. Nasi eksperci postarają się odpowiedzieć na Państwa pytania i pomóc znaleźć najlepiej pasującą do Państwa oczekiwań i możliwości pożyczkę.