24 maja 2024

Kredyty hipoteczne online – czy pojawią na rynku ?

kredyty hipoteczne online

Czy kredyty hipoteczne online to przyszłość finansowania zakupu nieruchomości ? Pandemia COVID-19 spowodowała, iż wiele tradycyjnych form prowadzenia biznesu zaczęło przenosić się do internetu. Ten trend został zapoczątkowany już jakiś czas temu ale ograniczenia związane z koronawirusem oraz dbanie o własne bezpieczeństwo wyraźnie go zdynamizowały. Dlatego też chcemy się zastanowić czy taka rewolucja czeka również kredyty hipoteczne.

Co to są kredyty hipoteczne online

Kredyt online lub kredyt przez internet oznacza produkt finansowy, który możemy zakupić nie ruszając się z domu. Wystarczy, iż dysponujemy komputerem z połączeniem internetowym lub smartfonem. Tego typu proces sprzedaży jest bardzo popularny w kredytach gotówkowych. Szczególnie w kredytach na niskie kwoty przy dużych wolumenach sprzedaży banki optymalizują procesy i poddają je cyfryzacji tak aby zmniejszyć koszty operacyjne.

Kredyt przez internet to również czasami konieczność rozmowy telefonicznej z bankiem. Dzięki temu bank może potwierdzić nasze dochody dzwoniąc np. do naszego pracodawcy. Zdarza się, iż banki dzwonią do nas aby sprawdzić czy dane podane w formularzu są poprawne lub dopytać o inne kwestie. Wszystko to ma na celu zebranie wymaganych danych i ich zweryfikowanie. My natomiast dzięki takim procesom nie musimy ruszać się z domu aby uzyskać kredyt. Najprostsza sytuacja jest wtedy gdy staramy się o kredyt w banku w którym mamy rachunek bieżący. Bank mając naszą historię transakcji może na tej podstawie zaproponować nam kredyt gotówkowy bądź kartę kredytową. Co ważne bank ma już zweryfikowaną naszą tożsamość stąd proces jest prostszy i bezpieczniejszy dla banku.

Jak wygląda proces kredytu przez internet

Kredyty hipoteczne online zaczynają się najczęściej od wypełnienia formularza na stronie www oraz potwierdzeniu tożsamości. Następnie po wysłaniu danych dokonywana jest wstępna weryfikacja. Najczęściej oznacza to sprawdzenie naszej historii kredytowej w banku oraz w biurze informacji kredytowej. Czasem banki zaglądają również w rejestry prowadzone przez biura informacji gospodarczej takie jak np. Krajowy Rejestr Długów. Bank sprawdzi również czy nasze dochody, których parametry podaliśmy w formularzu będą wystarczające aby uzyskać kredyt o jaki się staramy.

Po wstępnej weryfikacji bank przedstawia nam ofertę kredytu lub dzwoni jeszcze do pracodawcy aby potwierdzić uzyskiwane dochody. Bank może również dzwonić do nas aby potwierdzić, iż to my składaliśmy wniosek oraz dopytać o niektóre dane.

Czy kredyty hipoteczne online są możliwe ?

Jakiś czas temu opisywaliśmy krok po kroku proces kredytu hipotecznego w którym kontaktujemy się z bankiem osobiście i w tradycyjny sposób dostarczamy wymagane dokumenty oraz dane. Wyobraźmy sobie teraz, iż zamierzamy uzyskać taki sam efekt nie wychodząc z domu czyli posługujemy się wyłącznie komputerem i telefonem oraz mamy dostęp do internetu. Tak właśnie działają kredyty hipoteczne online.

Wydaje się, iż wypełnienie wniosku o kredyt i podłączenie w nim skanów odpowiednich dokumentów jest wykonalne. Już teraz kilka banków w Polsce (np. ING) oferują możliwość złożenia wniosku zdalnie. Odbywa się to jednak najczęściej przez telefon. Zakładamy jednak, iż przez telefon to również zdalnie. Naszym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie aby odbywało się to przez formularz na stronie internetowej. Dokumenty wymagane do wniosku kredytowego również można dostarczyć do banku w formie elektronicznej lub skanów. Pamiętajmy, iż coraz bardziej powszechne stają się podpisy elektroniczne dlatego zapewne z czasem dokumenty, które obecnie otrzymujemy w formie papierowej (np. informacja o wysokości wynagrodzenia) będziemy mogli również zamówić w formie elektronicznej.

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny zdalnie i uzyskanie oferty z banku jest jak najbardziej możliwe. To już się dzieje w kilku bankach w Polsce. Jest jeszcze kwestia podpisania umowy kredytowej. I tutaj banki, które zgadzają się na zdalne złożenie wniosku zdalnie wymagają wizyty klienta. Zapewne również w celu weryfikacyjnym. Jednak zakładamy, iż wraz z upowszechnianiem się podpisu elektronicznego i to ulegnie zmianie w niedługim czasie.

Naszym zdaniem jest możliwe opracowanie procesu udzielania kredytu hipotecznego bez konieczności wizyty w banku. I zapewne w niedługim czasie tak się stanie. W wielu krajach (np. w Australii) kredyty hipoteczne przez internet są już dostępne dla Klientów.

Wyzwaniem wciąż akt notarialny

Póki co nie ma widoków na to aby akty notarialne można było podpisywać za pomocą podpisu elektronicznego bez obecności notariusza. A bez aktu notarialnego nie zakupimy żadnej nieruchomości w Polsce. Tutaj zapewne konieczne są zmiany w przepisach. Ale oczywiście każda regulacja może zostać zmieniona i dostosowana do potrzeb obywateli. Tak więc nawet jak z bankiem cały proces kredytowania uda nam się załatwić zdalnie to i tak musimy udać się osobiście do notariusza. Zakładamy jednak, iż z czasem wraz z rozwojem podpisu elektronicznego i to ulegnie zmianie. Stąd naszym zdaniem kredyty hipoteczne online za jakiś czas mają szansę pojawić się na naszym rynku.

Czy jest zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne online ?

Wielu z nas woli podejmować trudne decyzje na spokojnie w domowym zaciszu. Rośnie również nasza wiedza dotycząca produktów finansowych dlatego nie mamy obaw związanych z samodzielnym ich zakupem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć kredyty hipoteczne online z wsparciem doradcy kredytowego. Liczymy, iż tak finalnie będzie wyglądała przyszłość kredytów hipotecznych. W takim procesie zapewne z doradcą również nie będziemy widzieć się osobiście tylko organizować wideo – spotkania 🙂

Zmiany dzieją się na naszych oczach i nie ma od nich już odwrotu. Naszym zdaniem w niedługim czasie na rynku pojawią się kredyty hipoteczne online czyli całkowicie przez internet. Trzymamy kciuki aby stało się to jak najszybciej gdyż uważamy, iż Klienci powinni mieć taką możliwość.