24 września 2023

Kredyt czy Pożyczka – na co zwrócić uwagę ?

kredyt czy pożyczka

Finansowanie w naszym kraju jest oparte o dwa pojęcia: kredyt i pożyczka. Jest wiele artykułów opisujących różnice między tymi dwoma pojęciami. My chcemy jednak zwrócić na kilka najważniejszych elementów odpowiadając na pytanie kredyt czy pożyczka.

Kredyt czy pożyczka – główne różnice

Z naszego punktu widzenia najważniejsza różnica jest taka, iż kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. Czyli mówimy tutaj o podmiotach ściśle nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Stąd jeżeli słyszymy słowo „kredyt” to zawsze od razu powinno nam pojawiać się słowo „bank”.

W przypadku pożyczek bardzo często okazuje się, iż są to produkty finansowe udzielane przez podmioty pozabankowe a więc nie zawsze nadzorowane przez regulatora rynku finansowego. Pożyczek mogą również udzielać banki stąd warto zawsze zwrócić uwagę jaki podmiot udziela pożyczki.

Każda instytucja pożyczkowa powinna być zarejestrowana w rejestrze instytucji pożyczkowych. Stąd przed zaciągnięciem pożyczki warto sprawdzić czy dana firma jest tam zarejestrowana. Gdyby okazało się, iż nie znajdujemy jej danych to dla naszego bezpieczeństwa lepiej nie korzystać z usług takiego podmiotu.

Kredyt czy pożyczka – podobieństwa

Oba te pojęcia oznaczają produkty finansowe, które mogą być skonstruowane identycznie a różnić się tylko nazwą. Tak jak napisaliśmy powyżej banki mogą oferować produkty finansowe zarówno pod nazwą kredytu jak i pożyczki. Stąd różnica między nimi może być wyłącznie w nazwie.

Tak więc widząc reklamę pożyczki zwróćmy uwagę czy jest ona udzielana przez bank. Jeżeli tak jest to w istocie mamy kredyt tylko nazwany „pożyczką”.

Kredyt czy pożyczka – pytanie do eksperta kredytowego

Jeżeli mamy wątpliwości co do tego na co się zdecydować – kredyt czy pożyczka to pamiętajmy, iż zawsze można bezpłatnie skonsultować się z ekspertem kredytowym. Rzetelny i doświadczony doradca finansowy z pewnością udzieli nam wyczerpujących informacji na temat danego produktu finansowego niezależnie czy on nazywa się kredyt czy pożyczka.