18 czerwca 2024

W którym banku zaciągnąć kredyt hipoteczny – czy kredytodawca ma znaczenie ?

w którym banku zaciągnąć kredyt hipoteczny

W którym banku zaciągnąć kredyt ? W Polsce wiele banków ma w swojej ofercie kredyt mieszkaniowy. Są to zarówno banki komercyjne jak i niektóre banki spółdzielcze. Zdajemy sobie sprawę, iż decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie należy do łatwych jednak często jest to jedyna droga aby spełnić marzenia o własnym mieszkaniu lub domu. Stąd część kredytobiorców zastanawia się czy ma znaczenie bank w którym zaciągają kredyt.

Pamiętajmy, iż wszystkie banki w Polsce podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Tym samym każdy bank musi spełnić te same bardzo rygorystyczne wymogi wynikające z przepisów prawa oraz rekomendacji KNF. Ten jednakowy nadzór daje nam (klientom) pewność, iż wybierając dany bank nie musimy się zastanawiać nad jego sytuacją np. finansową, operacyjną, kadrową czy prawną. Dlatego w Polsce każdy bank z punktu widzenia kredytobiorcy poszukującego finansowania hipotecznego jest tak samo bezpieczny.

Bank bankiem ale najważniejszy jest produkt

Marka banku w naszej ocenie nie ma znaczenia z punktu widzenia kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, iż pożyczamy od banku dużą kwotę pieniędzy na wiele lat. Najistotniejsze są tutaj koszty czyli produkt jaki bank nam sprzedaje. Czy my pożyczymy pieniądze w takim czy innym banku nie ma dużego znaczenia gdyż to wciąż są te same pieniądze. Natomiast koszty tego pieniądza już powinny być dla nas niezwykle ważne. Pamiętajmy aby dokładnie przeanalizować koszty produktu hipotecznego. Można również analizować okresowe promocje. Poprośmy naszego doradcę aby porównał nam kilka kredytów hipotecznych i przedstawił swoje rekomendacje.

Różne sposoby wyliczania zdolności kredytowej

Każdy bank niezależnie wyliczy naszą zdolność kredytową. Może się zdarzyć tak, iż w jednym banku uzyskamy kredyt na kwotę jaką oczekujemy a w innym już nie. Wynika to właśnie z tego, iż banki różnie podchodzą do badania zdolności kredytowej w danym czasie. Jedne banki mogą zacieśniać kryteria udzielania kredytów a inne je poluzowywać. Jest to polityka danego banku i my jako konsumenci nie mamy na nią wpływu. Stąd jeżeli w danym momencie bank nie chce finansować jakiejś grupy klientów i tak się złoży, że jesteśmy w tej grupie to nie obrażajmy się na tą instytucję tylko szukajmy w innej. Nasz doradca powinien mieć dobre rozeznanie rynku aby mieć takie informacje i nie próbować kierować nas do banku, który w danym momencie nie udzieli nam kredytu gdyż tak zdecydował.

Przeczytaj i zrozum umowę kredytową

Oczywiście nie zwalnia to nas od tego aby przeanalizować np. treść umowy kredytowej, którą będziemy musieli z bankiem zawrzeć. Pamiętajmy, iż oprócz wymogów jakie powinna spełnić umowa o kredyt hipoteczny zawartych w Ustawie o kredycie hipotecznym banki mogą wprowadzać do treści umów dodatkowe zapisy. Dlatego należy bardzo szczegółowo zapoznać się z treścią umowy za nim ją przeczytamy. Warto aby umowę przeczytał nasz doradca kredytowy i potwierdził, iż nie wnosi zastrzeżeń do jej treści. O konstrukcji oraz wymogach dotyczących umów o kredyt hipoteczny napiszemy więcej w innym artykule.

Procesy kredytowe i wymogi mogą być różne

Każdy bank może mieć inne wymogi dotyczące zabezpieczenia kredytu oraz dokumentacji jaką musimy dostarczyć. Zwróćmy na to uwagę gdyż może to wpływać na nasze możliwości uzyskania kredytu w danym banku. Banki mogą również procesować wnioski kredytowe w różnym tempie gdyż ustawa o kredycie hipotecznym nie narzuca tutaj wymogów – poza tym, iż decyzja kredytowa jest wiążąca dla banku przez 14 dni od dnia jej przekazania klientowi oraz jej przekazanie klientowi powinno nastąpić w 21 dniu od momentu złożenia wniosku (chyba, że wyrazimy zgodę na jej wcześniejsze przekazanie).

Tak jak pisaliśmy powyżej zwracajmy w szczególności uwagę na koszty kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, iż to my na końcu będziemy musieli go spłacać. Koszt kredytu taki jaki jest w umowie kredytowej będziemy musieli zapłacić stąd należy dobrze ją przeczytać i rozumieć.

Podsumowując nasz artykuł nie ma znaczenie sama instytucja do której udajemy się po kredyt ale jak to mówią “diabeł tkwi” w szczegółach oferty oraz treści umowy. Pamiętajmy o tym.

Pomoc eksperta kredytowego

Jeżeli poszukujesz więcej informacji na temat kredytów hipotecznych to zapraszamy do kontaktu z ekspertem kredytowym. Ekspert kredytowy bezpłatnie porówna oferty kredytów hipotecznych i wstępnie sprawdzi zdolność kredytową.