28 lutego 2024

Jak (gdzie) szukać i znaleźć mieszkanie

jak szukać i znaleźć mieszkanie

Wiele młodych małżeństw ale również singli staje przed powyższym pytaniem. Jeżeli jest to nasze pierwsze mieszkanie lub dom i nie mamy doświadczenia w nieruchomościach to zanim zaczniemy poszukiwania nieruchomości warto zastanowić się czego będziemy szukać. Tematów do przemyśleń i dyskusji na pewno nie zabraknie. Pamiętajmy, iż być może to będzie miejsce w którym będziemy mieszkać całe życie. A więc decyzja nie jest łatwa.

Zastanawiając się nad nieruchomością, której będziemy szukać proponujemy aby przemyśleć następujące kwestie:

Mieszkanie czy dom

Na przedmieściach dużych miast ceny niewielkich domów są porównywalne z cenami mieszkań położonymi w centrum. Można również pomyśleć o domku pod miastem – na wsi. Jeżeli planujemy dzieci lub już jesteśmy rodzicami to dom może być dobrym pomysłem. Nawet domek szeregowy daje dużo komfortu rodzinie. Jeżeli decydujemy się na dom zwróćmy uwagę na technologię jego budowy i wykończenia. Pamiętajmy, iż będziemy musieli sami dbać o jego stan stąd jakość materiałów i sposób wykończenia ma duże znaczenie dla późniejszej eksploatacji budynku.

Kupujemy mieszkanie – Rynek pierwotny czy wtórny

Temat jest tak szeroki, iż postanowiliśmy poświęcić temu zagadnieniu oddzielny tekst. Zapraszamy do zapoznania się z nim pod tym linkiem.

Kupujemy mieszkanie – Liczba pomieszczeń

Jedno z pytań jakie możemy sobie zadać to czy chcemy mieć mieszanie z aneksem kuchennym w salonie czy też to mają być dwa oddzielne pomieszczenia. Niektórym osobom bardzo przeszkadzają zapachy z kuchni stąd warto się nad tym zastanowić. Poza tym jeżeli szukamy mieszkania na wynajem to decydując się na aneks w salonie w zasadzie odpada nam jedno pomieszczenie sypialne. Inna kwestia – mieszkanie o powierzchni 55 metrów kwadratowych może mieć dwa pokoje ale również trzy. Dobrze abyśmy obejrzeli oba warianty przed decyzją i zastanowili się, który jest dla nas odpowiedni.

Kupujemy mieszkanie – Piętro (a może parter)

Mieszkania na parterze zazwyczaj nie cieszyły się powodzeniem. Od pewnego czasu to jednak się zmienia. Często deweloperzy proponują ogródki do tych mieszkań więc można mieć coś na kształt mini domku. Poza tym w dobie starzejącego się społeczeństwa mieszkania na parterze mogą być w przyszłości bardzo poszukiwane dla osób starszych. Parter jest również wygodny dla rodzin z małymi dziećmi gdy w bloku nie ma windy. Zwróćmy też uwagę czy obok osiedla nie ma drogi szutrowej. Jeżeli jest to po każdym przejeździe auta będzie podnosił się kurz, który zabrudzi nam okna na parterze. W efekcie mogą być cały czas brudne.

Kupujemy mieszkanie – blokowisko czy raczej małe osiedle

Duże osiedle ma tą wadę, iż jest duże a wiec będzie na nim dużo mieszkańców oraz ich samochodów. Jeżeli deweloper zbudował bloki w bliskiej odległości to być może mieszkańcy „zaglądają sobie do okien”. Natomiast na dużym osiedlu powinno być łatwiej o infrastrukturę taką jak sklepy, żłobki, przedszkola, szkoły, restauracje itp. Na małych, kameralnych osiedlach mających 3 – 4 bloki raczej nikt nie uruchomi sklepu czy przedszkola. Zawsze rozejrzyjmy się po okolicy abyśmy dokonywali świadomego wyboru.

Prawdopodobnie nie uda nam się na część tych pytań odpowiedzieć wyczerpująco stąd wybieramy tylko kwestie najistotniejsze naszym zdaniem. Może być również tak, iż nigdy nie znajdziemy naszego idealnego mieszkania i konieczny będzie kompromis. Jak już mniej więcej wiemy czego szukamy i co chcemy oglądać to pytanie co dalej. Zacznijmy od internetu. Przeszukajmy podstawowe portale zajmujące się tematyką nieruchomości np. www.otodom.pl, www.olx.pl lub gratka.pl. Gdy znajdziemy interesujące nas mieszkania to zadzwońmy i zapytajmy czy oferta jest aktualna i czy możemy obejrzeć mieszkanie.

Ile mieszkań obejrzeć

Na pewno warto obejrzeć kilka a może i kilkanaście nieruchomości aby nabyć choć trochę doświadczenia i mieć możliwość porównania. Pamiętajmy, iż nie musimy się śpieszyć. Zapewne sprzedający (kim by nie był) będzie nas raczył zapewnieniami, iż „taniej już nie będzie” lub „jesteśmy dzisiaj którąś z kolei parą oglądających” jednak nie możemy się tym przejmować. Kupujemy coś co jest warte kilkaset tysięcy złotych a więc przed decyzją warto się dobrze zastanowić.

Nie śpieszmy się z decyzją

Jeżeli po obejrzeniu np. dziesięciu mieszkań wciąż nie znaleźliśmy odpowiedniego lokum dla siebie to wcale a wcale się tym nie przejmujmy. Zakup mieszkania to nie są łatwe transakcje i z uwagi na ich kwoty warto poświęcić im czas. Pamiętajmy, iż często kupujemy miejsce w którym być może spędzimy resztę swego życia. Dlatego warto się dobrze zastanowić.

Jeżeli macie Państwo pytanie w związku z poszukiwaniem mieszkania to zapraszamy do kontaktu z Hiportal.