18 czerwca 2024

Problemy ze spłatą – co możemy zrobić aby nie uruchomiła się windykacja kredytu hipotecznego

windykacja

Zapewne nikt z nas nie chce otrzymać telefonu lub pisma z hasłem windykacja kredytu hipotecznego. Raty kredytu spłacamy co miesiąc przez wiele lat. Trudno przewidzieć jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa za kilka czy kilkanaście lat bądź nawet kilkadziesiąt lat. Tak więc czy nam się podoba czy nie spłata kredytu będzie nam towarzyszyła przez długi czas. Może się więc zdarzyć, iż będziemy musieli zmierzyć się z ryzykiem, które nazywa się właśnie windykacja.

Poduszka finansowa

Warto abyśmy pamiętali, iż zawsze w naszym życiu może pojawić się czas w którym np. zostaniemy bez pracy bądź spotkamy się z nieprzewidywanymi wydatkami (np. wypadek, choroba). Na taką okoliczność powinniśmy mieć odłożone najlepiej kilkadziesiąt tysięcy złotych aby móc szybko z nich skorzystać. Oczywiście można wyobrazić sobie sytuacje w której nasze środki “na czarną godzinę” nie wystarczają nam na nieprzewidziane wydatki a co miesiąc musimy spłacać ratę kredytu hipotecznego.

Windykacja – Nie chować głowy w piasek

Rodzi się więc pytanie co zrobić gdy już wiemy, iż nie wystarczy nam pieniędzy na spłatę najbliższej raty kredytu hipotecznego. Dużo zależy od tego czy nasze problemy są przejściowe i wiemy, iż np. za kilka miesięcy będziemy mogli wrócić do regularnego spłacania czy też jest to coś trwałego, nieprzewidywalnego oraz nie możemy ocenić czy i kiedy nasza sytuacja ulegnie poprawie.

Na pewno im wcześniej zgłosimy sprawę do naszego banku tym lepiej. Pamiętajmy, iż bank zarabia na naszym kredycie wtedy gdy go spłacamy a co ważne nie jest w jego interesie przejmowanie naszego mieszkania ani szybka windykacja. Główną działalnością banków jest udzielanie kredytów a nie windykacja czy handel mieszkaniami. Pamiętajmy o tym dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do banku i przedstawić problem.

Co może zaproponować bank ?

  • okresowe zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. Być może już w ofercie kredytu hipotecznego mamy możliwość zawieszenia spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo – odsetkowych. Należy jednak pamiętać, iż zawieszenie może zwiększyć wysokość przyszłych rat bądź wydłużyć okres ich spłaty. Miejmy również na uwadze, iż nie da się zawiesić spłaty składek ubezpieczeniowych.
  • zmniejszenie raty kredytu hipotecznego. Jeżeli bank się zgodzi to możemy wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego a tym samym zmniejszyć kwotę raty. To może być dobre rozwiązanie jeżeli np. mniej zarabiamy bądź wzrosły nam wydatki.
  • skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest to specjalny fundusz zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i przeznaczony dla osób fizycznych, które znalazły się w trudnej sytuacji a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie budżetu gospodarstwa domowego (gdy np. straciliśmy pracę). Fundusz może wypłacać maksymalnie 2000 zł miesięcznie przez okres nawet 36 miesięcy. Środki te będą trafiały do naszego banku. Należy pamiętać, iż jest to forma pożyczki, którą będziemy musieli zwrócić. Szczegółowe informacje na temat Funduszu znajdziemy na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nie bierzmy kolejnych kredytów na spłatę rat

Raczej nie jest dobrą metodą radzenia sobie z wyzwaniami finansowymi zaciąganie kolejnych zobowiązań aby spłacać raty kredytu hipotecznego. Chyba, że mamy pewność, iż nasze problemy są przejściowe. W razie trwałego pogorszenia naszej sytuacji finansowej poszukujmy trwałych rozwiązań ratunkowych. W naszej ocenie bezmyślne branie kolejnych kredytów czy pożyczek na spłatę tych obecnych to prosta droga do tego aby wpaść w jeszcze większe kłopoty i uruchomiła się windykacja.

Na pewno kluczowe jest uczciwe przedstawienie swoich problemów w banku. Pamiętajmy, iż każdemu bankowi zależy abyśmy spłacali regularnie kredyt (nawet z niższą ratą). Bank z pewnością przedstawi nam różne rozwiązania o ile po naszej stronie będzie wola do rozmowy. Jeszcze raz podkreślamy, iż głównym zadaniem banku nie jest windykacja a udzielanie kredytów i obsługa ich spłaty.

Pamiętajmy, iż z każdych kłopotów da się wyjść lub przynajmniej ograniczyć ich skalę. Oczywiście zanim pójdziemy do banku możemy zrobić samodzielnie przegląd tego co możemy zrobić. Warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami jak:

  • zwiększenie naszych dochodów. Być może mamy możliwość aby np. Zmienić pracę na lepiej płatą bądź więcej zarabiać. Warto o tym porozmawiać w miejscu pracy lub z rodziną czy przyjaciółmi. Na pewno ludzie w okół spróbują nam pomóc.
  • zmniejszenie kosztów. Warto przejrzeć comiesięczne wydatki i zastanowić się czy możemy nad nimi popracować. Nie wykluczone, iż wydajemy istotne sumy na coś bez czego możemy się obyć. Może warto popracować nad używkami – np. rzucić palenie papierosów.

Windykacja – Najważniejsza jest szczera rozmowa

Na koniec trzeci raz piszemy, iż w razie kłopotów finansowych należy rozmawiać z bankiem. Tam pracują specjaliści, którzy nie raz już pomagali swoim Klientom. Oni mają doświadczenie I ścieżki postępowania na wypadek takich sytuacji. Tylko współpraca z bankiem pomoże nam wyjść z tarapatów finansowych i uniknąć zmierzenia z procesem jakim jest windykacja kredytu hipotecznego.

A może refinansowanie kredytu hipotecznego ?

Jeżeli mamy problem ze spłatą rat a wynika on na przykład z wielkości raty to może warto zastanowić się nad możliwością refinansowania kredytu hipotecznego i jednocześnie zmniejszeniem raty kredytu.

Jeżeli poszukujesz więcej informacji na temat kredytów hipotecznych to zapraszamy do naszego kompendium wiedzy o kredytach hipotecznych.