24 maja 2024

Czy musimy kupować ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym

ubezpieczenie przy kredycie

To zależy 🙂 Czasem bank może uzależnić udzielenie kredytu od zakupu ubezpieczenia lub uzyskanie konkretnej oferty promocyjnej kredytu. Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym może być bardzo dobrym, przydatnym dodatkowym produktem. Należy oczywiście dokładnie je przeanalizować gdyż koszty mogą być dość duże.

Ubezpieczenie przy kredycie – polisa na życie

Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym bank nawet gdy zmusza nas do zakupu ubezpieczenia to powinien dać nam możliwość wybrania dowolnego ubezpieczyciela. W praktyce trudno to uczynić gdyż należało by przeanalizować wymogi banku w tym zakresie i do nich dopasować dane warunki ubezpieczenia. Ponieważ mało który klient chce się tym zajmować dlatego ekspert kredytowy (o ile oczywiście może oferować ubezpieczenie przy kredycie) może przeprowadzić taką analizę jeżeli już na przykład mamy ubezpieczenie na życie. Może się bowiem okazać, iż nasza polisa na życie spełni wymogi banku – bądź po niewielkich jej modyfikacjach. Wtedy nie będziemy musieli korzystać z polisy oferowanej przez bank. Nasze obecne ubezpieczenie na życie z którego korzystamy od lat może być zwyczajnie tańsze niż nowa polisa.

Jeżeli jeszcze nie posiadamy ubezpieczenia na życie to może nam się opłacać zakup ubezpieczenia oferowanego przez bank (czytaj: najczęściej przez zakład ubezpieczeń z którym bank zawarł odpowiednią umowę) gdyż dzięki temu mamy np. niższą marżę kredytową. Banki często stosują takie zasady obniżenia kosztów kredytu hipotecznego ale w zamian oczekują zakupu na przykład polisy ubezpieczeniowej na życie. Z pozycji klienta nie jest to złe rozwiązanie gdyż dzięki temu mamy tańszy kredyt i polisę na życie, które chroni nas i naszych bliskich zabezpieczając spłatę kredytu w razie naszego wypadku, choroby lub śmierci.

Ubezpieczenie przy kredycie – polisa na mieszkanie czy dom

W naszej ocenie zawsze powinniśmy wykupić to ubezpieczenie. Oczywiście bank i tak będzie go wymagał ale dla naszego bezpieczeństwa warto posiadać dobre ubezpieczenie nieruchomości od podstawowych ryzyk. Pamiętajmy aby polisa opiewała na kwotę przynajmniej równą wycenie nieruchomości przygotowanej dla potrzeb kredytu hipotecznego. Chodzi o to aby np. w razie zajścia pożaru czy wybuchu gazu bądź innego zdarzenia destrukcyjnego można było z uzyskanych środków spłacić kredyt hipoteczny. Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania wynosi średnio kilkaset złotych czyli nie jest duży ale warto sprawdzić warunki polisy. Sprawdźmy takie elementy polisy jak: zakres ubezpieczenia, suma, wyłączenia odpowiedzialności (bardzo ważne!), jakie dodatkowe elementy są ubezpieczone (lub nie są) I oczywiście wysokość składki. Porównajmy oferty 3-4 zakładów ubezpieczeń aby mieć wiedzę na temat tego co oferuje rynek.

Ubezpieczenie przy kredycie – niski wkład własny

Są też ubezpieczenia dzięki którym możemy uzyskać kredyt z banku. Takim produktem jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jeżeli na przykład bank wymaga aby nasz wkład własny w kredycie wynosił 20% wartości nieruchomości a my posiadamy 16% to brakujące 4% bank nam ubezpieczy. Taka polisa zabezpiecza ryzyko banku w zakresie brakującej części wkładu własnego. Do momentu gdy przekroczymy wymagane 20% (spłacając kredyt hipoteczny) będziemy musieli płacić za ubezpieczenie przy kredycie dotyczące właśnie niskiego wkładu własnego. Będzie to dla nas dodatkowy koszt kredytu ale bez niego nie moglibyśmy uzyskać hipoteki dlatego czasem nie mamy wyjścia. Bank w ten sposób zabezpiecza swoje podwyższone ryzyko wynikające z faktu, iż nie posiadamy wystarczających środków własnych. Oczywiście bank i zakład ubezpieczeń również zarabiają na tym ubezpieczeniu. Na temat wkładu własnego piszemy szczegółowo w innym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Ubezpieczenie przy kredycie – Inne polisy ubezpieczeniowe

Może być tak, iż bank będzie oferował nam inne propozycje ubezpieczenia – na przykład ubezpieczenie od utraty pracy. Może również być tak, iż od ich zakupu bank uzależni jakiś element swojej oferty. Wtedy pozostaje nam dokładana analiza opłacalności tego produktu. Jeżeli nie mamy dobrej wiedzy z zakresu ubezpieczeń to warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Nie musimy nic płacić za jego usługi a dzięki temu będziemy mieć wsparcie profesjonalisty.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące ubezpieczeń przy kredycie hipotecznym to zapraszamy do kontaktu z Hiportal.