24 września 2023

Wynajem czy kupno mieszkania – jak przeprowadzić taką analizę ?

wynajem czy kupno mieszkania

To jest pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu Polaków żyjących w wynajmowanych mieszkaniach. Wynajem czy kupno mieszkania to z pewnością nie jest łatwa sprawa. Dlatego też warto przeprowadzić rzetelną analizę przygotowującą nas do podjęcia takiej decyzji. W artykule Hiportal prezentuje swoją opinię na ten temat rozważając najważniejsze kwestie.

Po co mi mieszkanie na własność

Zadajmy sobie to podstawowe pytanie i rzetelnie na nie odpowiedzmy. Jeżeli mamy kilka odpowiedzi to spiszmy je wszystkie. Jeżeli zakup mieszkania będzie wiązał się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego to pamiętajmy, iż to zobowiązanie na 20 – 30 lat a więc większość naszego zawodowego życia. Stąd warto zastanowić się nad tym w jakim celu kupujemy mieszkanie. Poniżej podpowiadamy na jakie elementy zwrócić uwagę analizując temat pod hasłem wynajem czy kupno mieszkania.

Zakup mieszkania to bezpieczeństwo

Spójrzmy na wynajem czy kupno mieszkania pod kątem ogólnie pojętego bezpieczeństwa posiadania miejsca do życia. Dla niektórych osób własne mieszkanie lub dom jest ważne gdyż daje duże poczucie bezpieczeństwa. Skoro jesteśmy właścicielami to nikt z takiej nieruchomości nas nie wyrzuci i nawet jeżeli nasza sytuacja życiowa ulegnie nieprzewidzianym perturbacjom to wciąż mamy przysłowiowy dach nad głową. I to jest oczywiście istotna przewaga nad mieszkaniem wynajmowanym. Szczególnie w sytuacji gdy mamy rodzinę z dziećmi (bądź planujemy mieć dzieci) to bezpieczeństwo własnego mieszkania jest niezwykle ważne.

Wynajem to inne bezpieczeństwo

Wynajem mieszkania to też inny rodzaj bezpieczeństwa. Nie musimy spłacać kredytu hipotecznego a więc w razie chęci zmiany miejsca zamieszkania możemy to uczynić w krótkim czasie znajdując nowe mieszkanie i rozwiązując umowę na wynajem w obecnym. Dzięki wynajmowi z pewnością mamy dużą elastyczność zmiany miejsca zamieszkania nawet w obrębie danego miasta. Jeżeli nasza sytuacja finansowa pogarsza się to zawsze możemy poszukać i wynająć tańsze mieszkanie.

W dużych miastach nie ma kłopotu ze znalezieniem i wynajęciem mieszkania nawet w krótkim czasie. Obecnie wielu deweloperów buduje dedykowane bloki i osiedla na wynajem. Stąd wybór mieszkań wynajmowanych jest znacznie większy niż jeszcze kilka lat temu. Tak więc wynajem czy kupno mieszkania z punktu bezpieczeństwa może mieć różne podejścia – zależnie co jest dla nas osobiście ważne.

Kupno mieszkania to majątek

Innym powodem motywującym do zakupu mieszkania jest posiadanie nieruchomości jako majątku. Wolimy spłacać kredyt hipoteczny i tym samym mieć nieruchomość na własność niż wynajmować, płacić właścicielowi i nic z tego nie mieć. Co prawda zakup mieszkania na własność najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego na wiele lat ale dzięki temu stajemy się właścicielami nieruchomości. Kredyt kiedyś spłacimy a mieszkanie czy dom pozostanie. Z tego punktu widzenia wynajem czy kupno mieszkania to dość prosta decyzja. Jeżeli chcemy budować rodzinny majątek aby móc go kiedyś sprzedać, wynajmować czy przekazać dzieciom to kupno jest koniecznością.

Wynajem mieszkania to elastyczność

Jeżeli jesteśmy osobą (lub osobami) zawodowo mobilną i lubimy wciąż nowe wyzwania to być może wynajmowanie mieszkania będzie dla nas korzystniejsze. W momencie gdy znajdujemy lepszą pracę w innym mieście możemy łatwo zmienić miejsce zamieszkania wynajmując tam nowe lokum. Zdarza się również iż niektóre firmy pomagają przy relokacji pracowników i same biorą na siebie poszukiwanie mieszkania. Jeżeli trafimy na taką organizację to mamy problem z głowy. Przy takim podejściu analizując zagadnienie wynajem czy czy kupno mieszkania raczej powinniśmy wybrać to pierwsze.

Oczywiście w opisywanej powyżej sytuacji gdybyśmy mieszkali we własnym mieszkaniu to zawsze możemy je również wynająć i dzięki temu uzyskiwać dodatkowe dochody. Wyzwaniem jednak staje się „obsługa” takiego wynajmu. Jeżeli przeniesiemy się na dalszą odległość to musielibyśmy zlecić komuś zarządzanie takim wynajmowanym mieszkaniem. Z pewnością będzie się to wiązało z kosztami i tym samym obniży dochody z wynajmu. Tak więc analizując zagadnienie wynajem czy kupno mieszkania pod kątem elastyczności wygra z pewnością wynajem jednak nawet w przypadku mieszkania na własność można z nim sobie poradzić.

Kupno mieszkania to kredyt hipoteczny

W naszej ocenie to najważniejsza kwestia do analizy w tym temacie. Kupno mieszkania na własność zazwyczaj oznacza konieczność zaciągnięcia zobowiązania kredytowego na dziesiątki lat. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy akceptujemy taki produkt finansowy. Warto na ten temat porozmawiać z rzetelnym doradcą kredytowym. Eksperci od kredytów hipotecznych mają dużą wiedzę na temat finansowania zakupu mieszkań stąd taka rozmowa może pomóc rozwiać nasze wątpliwości. Pamiętajmy jednak, iż na końcu to my sami musimy zdecydować – wynajem czy kupno mieszkania na kredyt.

Wynajem czy kupno mieszkania – co się bardziej opłaca

Podczas rozmowy z doradcą kredytowym warto przeprowadzić wstępne symulacje wysokości raty kredytu hipotecznego. Może się bowiem okazać, iż po zakupie mieszkania na kredyt będziemy płacić niższe (lub podobne) raty kredytowe niż obecnie kosztuje nas wynajem. Można spróbować tak dopasować wartość kupowanego mieszkania, kwotę kredytu, okres kredytu aby rata spłacana co miesiąc była na poziomie obecnie ponoszonego kosztu wynajmu. W takiej sytuacji nasze co miesięczne zobowiązania związane z mieszkaniem nie ulegną zmianie. Oczywiście przy kredycie hipotecznym mamy jeszcze kwestie wkładu własnego ale z tym też można sobie poradzić.

Wynajem czy kupno mieszkania – decyzja

Pamiętajmy, iż taka decyzja może być częścią planu w długim okresie. Warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego czy pośrednika nieruchomości. Eksperci działający ba rynku finansowania mieszkań z pewnością odpowiedzą na wszelkie nasze pytania aby podjąć właściwą decyzję. Naszym zdaniem jeżeli analizujemy wynajem czy kupno mieszkania to przede wszystkim nie powinniśmy się śpieszyć. To nie jest łatwa decyzja stąd dajmy sobie odpowiednio dużo czasu i przeanalizujmy wnikliwie wszystkie za i przeciw.

Doradca kredytowy Hiportal czeka na pytania

Jeżeli stoicie Państwo przed wyzwaniem pod tytułem: wynajem czy kupno mieszkania, i chcecie porozmawiać z profesjonalistą kredytowym to zapraszamy do kontaktu z nami. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz kontaktowy zamieszczony na hiportal.pl a nasz doradca oddzwoni. Serdecznie zapraszamy!