28 lutego 2024

Porównanie kredytów hipotecznych – co i jak analizować aby dobrze wybrać

porównanie kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny jest popularnym produktem finansowym. Co miesiąc tysiące Polaków podpisują umowę na finansowanie wymarzonego mieszkania czy domu. Jednak porównanie kredytów hipotecznych nie jest proste. Aby dokonać wyboru banku z którym zwiążemy się na wiele lat należy przeanalizować kilka ofert. Warto wiedzieć na jakie elementy zwrócić uwagę aby nie przegapić tych najistotniejszych.

Porównywać samodzielnie czy z Doradcą

Na krajowym rynku działa wielu doświadczonych i profesjonalnych doradców kredytu hipotecznego. Co ważne ich usługi są dla klientów bezpłatne gdyż prowizja doradcy jest wypłacana przez bank udzielający kredytu. Dlatego też w naszej ocenie warto korzystać z pomocy doradcy aby to on przedstawił nam porównanie kredytów hipotecznych. Jego wiedza na temat rynku kredytowego oraz znajomość bieżącej oferty banków jest nieoceniona. Zapraszam do kontaktu z naszymi doradcami.

W którym momencie porównywać

Możemy wyróżnić dwa momenty w których należy przyjrzeć się ofercie banków.

W pierwszej kolejności musimy wybrać banki do których złożymy wnioski kredytowe. Zazwyczaj doradcy rekomendują aby złożyć wnioski do 2 – 3 banków. I tutaj pojawia się pytanie do których banków je złożyć jeżeli na rynku jest wiele instytucji oferujących finansowanie hipoteczne. Pisaliśmy o tym w naszym innym artykule.

Drugi moment na porównanie kredytów hipotecznych (ofert) to ten w którym otrzymamy z każdego banku propozycję kredytu z określonymi warunkami. I ten moment jest kluczowy gdyż ta decyzja spowoduje, iż bank zacznie przygotowywać dla nas umowę kredytową do podpisu. Dlatego znów zachęcamy aby proces porównywania ofert i analizy przejść bez pośpiechu i poprosić o pomoc doradcę kredytowego. Skoro nic nas to nie kosztuje to dlaczego nie skorzystać.

Porównanie kredytów hipotecznych – co porównywać ?

1. Wymagania dotyczące wkładu własnego

Na temat wkładu własnego pisaliśmy już kilka razy na naszym Hiportal.pl. Sprawdźmy dokładnie jakie warunki dany bank stawia przed nami w tym zakresie. Jeżeli nie posiadamy wymaganej kwoty wkładu własnego i bank oferuje nam tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu to koniecznie przeanalizujmy koszty tego produktu. Wkład własny postawiliśmy na pierwszym miejscu gdyż w naszej ocenie od niego należy zacząć. Gdyby okazało się, iż z jakiś powodów nie możemy spełnić oczekiwań banków w tym zakresie to być może nie mamy szans na kredyt.

2. Marża banku

Na temat marży również już pisaliśmy dlatego nie będziemy znów męczyć Was opisami. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na jej temat to zajrzyjcie do innego artykułu. Pamiętajcie, iż jest to główny koszt kredytu dlatego koniecznie porównajcie ten element w poszczególnych ofertach.

Zwróćcie również na ewentualne warunki obniżenia marży (dzięki korzystaniu z innych produktów banku) oraz jej podwyższenia (choćby do czasu prawomocnego wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej). Marża nie zmieni się przez cały okres kredytowania dlatego musimy mieć świadomość jaki jest jej wpływ na kwotę raty i co powoduje, iż staje się ona niższa. Jeżeli bank stawia przed nami warunki obniżenia marży to dobrze zastanówmy się czy będziemy w stanie je spełniać przez okres jaki bank wymaga.

3. Prowizja za udzielenie kredytu

Co prawda prowizję płacimy jednorazowo ale pamiętajmy, iż na rynku są oferty kredytów z prowizją 0% jak również 2%. Jeżeli pożyczamy z banku na przykład 400 tys. zł to różnica w koszcie może wynieść nawet 8 tys. zł. Naszym zdaniem to istotna kwota. Dlatego też warto zwrócić uwagę na stawkę prowizji oraz jej szczegółowe warunki. Banki czasem uzależniają obniżenie prowizji od zakupu innych produktów np. konta osobistego, ubezpieczenia na życie czy karty kredytowej.

4. Prowizja za spłatę kredytu przed terminem

Być może będziemy chcieli dokonać wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego lub go zrefinansować. Pamiętajmy, iż jest to produkt na wiele lat. Być może za kilka czy kilkanaście lat inny bank przedstawi nam lepsza ofertę i będzie nam się opłacało przeniesienie kredytu. Stąd dobrze mieć możliwość spłaty kredytu przed terminem bez ponoszenia kosztu prowizji. To też może nam się opłacać gdybyśmy chcieli sprzedać mieszkanie o spłacić kredyt. Pamiętajmy, iż nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość dlatego warto mieć taką opcję.

5. Dodatkowe wymagania banku

Niezależnie od wszystkiego bank może narzucać nam inne obowiązki i produkty. Może wymagać korzystania z innych usług banku przez cały czas trwania umowy kredytowy bądź tylko dany okres. Pamiętajmy, iż to również mogą być znaczne koszty i co ważne mogą się zmieniać w czasie trwania umowy kredytowej. Najbardziej popularne są różnego rodzaju ubezpieczenia (najczęściej na życie) oraz aktywne korzystanie z rachunku w banku i płacenie kartą debetową bądź używanie karty kredytowej.

Jak porównywać

Bez pośpiechu. Tak jak już zaznaczyliśmy powyżej warto również skorzystać z usług doradcy kredytowego aby to on wykonał porównanie kredytów hipotecznych. Pamiętajmy, iż jeżeli czegoś nie rozumiemy w ofercie banku to koniecznie pytajmy w banku lub doradcy. I raz jeszcze podkreślimy aby się nie śpieszyć. Nawet gdyby się okazało, iż przejdzie nam koło nosa jakaś promocja to nie zapominajmy, iż za chwilę na pewno pojawi się kolejna. Kredyt hipoteczny to decyzja na wiele lat dlatego naszym zdaniem kilka tygodni w tą czy tamtą stronę nie zrobi różnicy. Musimy mieć komfort podejmowania decyzji.

A jeżeli chcielibyście abyśmy Wam pomogli przejść przez ten proces decyzyjny to będzie nam bardzo miło 🙂 Zapraszamy do kontaktu z Hiportal.