18 czerwca 2024

Rozwód a Kredyt Hipoteczny

rozwód a kredyt hipoteczny

Mówi się czasem w żartach, iż kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż małżeństwo. Jest w tym trochę prawdy gdyż nawet w momencie rozwodu umowa kredytu hipotecznego nie przestaje obowiązywać. Rozwód a kredyt hipoteczny to z pewnością nie jest łatwy temat dlatego podpowiadamy jak można się z nim zmierzyć.

W Polsce mamy co roku około 60 – 70 tysięcy rozwodów (w 2019 roku rozwiodło się ponad 65 tysięcy par małżeńskich – źródło Główny Urząd Statystyczny). W tej liczbie jakaś część osób z pewnością boryka się z wyzwaniem pod tytułem “rozwód a kredyt hipoteczny”. Do czasu rozwodu małżeństwo w Polsce trwa średnio około 14 lat dlatego można wnioskować, iż w dniu rozwodu małżonkowie nadal spłacają swój kredyt hipoteczny.

Przed rozwodem było by dobrze aby małżonkowie ustalili między sobą jak będzie wyglądało spłacanie ich kredytu hipotecznego oraz co stanie się z mieszkaniem. Poniżej opisaliśmy kilka możliwych rozwiązań.

Rozwód a kredyt hipoteczny – przeniesienie kredytu na jednego z małżonków

W naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem w razie rozwodu jest przeniesienie kredytu hipotecznego na osobę, która będzie dalej korzystała z mieszkania lub domu, który to został nim sfinansowany. Oczywiście taka możliwość powstanie tylko wtedy gdy zgodzi się na nią bank, który udzielił kredytu hipotecznego. Bank zanim wyrazi na to zgodę przeprowadzi badanie zdolności kredytowej jednego kredytobiorcy. To z pewnością będzie formalny proces czyli taki jak przechodzi się przy udzielaniu kredytu. Pisaliśmy o tym w naszym innym artykule. Z pewnością bank będzie analizował również sytuację związaną z rozwodem kredytobiorców. Na przykład bank weźmie pod uwagę ryzyko, iż w razie gdyby nie wyraził zgody na jednego kredytobiorcę to może to pogorszyć spłacalność kredytu (np. w razie ewentualnego konfliktu małżonków i braku chęci spłacania kredytu przez osobę, która już nie mieszka w kredytowanej nieruchomości). Dlatego też gdy zostaną spełnione kryteria formalne dotyczące zdolności kredytowej raczej nie powinno być problemu z przeniesieniem kredytu na jednego z byłych już małżonków. Ale pamiętajmy, iż ostateczną decyzję podejmuje bank.

Rozwód a kredyt hipoteczny – refinansowanie kredytu w innym banku

Ciekawą opcją może być rozpoczęcie starania się o kredyt hipoteczny w innym banku przez jednego z małżonków aby spłacić obecny kredyt. Czyli wtedy po rozwodzie własność mieszkania przechodzi na jednego małżonka i ta osoba zaciąga kredyt hipoteczny w innym banku aby spłacić obecny kredyt. Przy tej okazji być może jest również szansa na uzyskanie tańszego kredytu na lepszych warunkach niż ten pierwotny.

Rozwód a kredyt hipoteczny – sprzedaż mieszkania

Można również sprzedać nasze mieszkanie bądź dom i spłacić całkowicie kredyt hipoteczny. To również jest bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w sytuacji gdy mamy do czynienia z wzrostem cen nieruchomości. Po sprzedaży nieruchomości I spłacie kredytu hipotecznego mogą jeszcze pozostać wolne środki, którymi byli małżonkowie będą mogli się podzielić. Oczywiście wadą rozwiązania jest to, że pozbywamy się mieszkania co może być trudne do zaakceptowania w sytuacji gdy są dzieci.

Opcja sprzedaży mieszkania jest trudna do realizacji w przypadku popularnych w naszym kraju kilka lat temu kredytów frankowych. Obecnie przy wyższym kursie franka wartość mieszkania jest często niższa niż kwota kredytu do spłaty w walucie. Dlatego w takiej sytuacji po sprzedaży mieszkania małżonkowie być może musieli by dopłacić brakująca kwotę aby spłacić kredyt. Oczywiście jest to możliwe ale tak jak piszemy może się wiązać z koniecznością dopłaty ze strony kredytobiorców.

Rozwód a kredyt hipoteczny – a może wynajem wspólnej nieruchomości

Jeżeli małżonkowie po rozwodzie są w dobrych relacjach i mają dzieci to być może uda im się porozumieć aby wynająć mieszkanie. Jeżeli środki z wynajmu pokryją kwotę raty kredytu hipotecznego to mieszkanie będzie samo się utrzymywało a w przyszłości może przejść na własność dzieci. To jest rozwiązanie, które pozwala zachować nieruchomość i być może rozwiązać problem mieszkaniowy dzieci w przyszłości gdy staną się dorosłe.

Rozwód a kredyt hipoteczny: Zgoda buduje – niezgoda…

Najlepiej aby małżonkowie już przed rozwodem ustalili między sobą co się stanie z kredytem hipotecznym oraz mieszkaniem po rozwodzie. Można uprzednio udać się do banku i sprawdzić jakie opcje są dostępne co ułatwi i przyśpieszy proces podziału majątku oraz rozwiązania kwestii kredytu hipotecznego. Najlepiej oczywiście porozumieć się polubownie aby nie wchodzić w długotrwałe i kosztowne spory sądowe.

Jeżeli macie Państwo pytania związane z tym tematem to zapraszamy do kontaktu z Hiportal.