Zastanawiając się nad kredytem gotówkowym warto wiedzieć jakie są dochody akceptowane przez banki. Wtedy będziemy w stanie szybko zorientować się w których bankach mamy szansę na kredyt gotówkowy oraz na jakich warunkach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze przykłady źródeł dochodów wraz z informacjami jak są analizowane przez banki.
Dochody zazwyczaj akceptowane przez banki przy kredycie gotówkowym
Pamiętajmy, iż każdy bank ma swoje zasady analizy dochodów Klientów stąd szczegółowe informacje uzyskamy od doradcy w oddziale banku bądź od doradcy kredytowego. Dochody akceptowane przez banki to temat bardzo szeroki gdyż obejmuje wiele niestandardowych przypadków. Poniżej prezentujemy ogólne zasady, które są najczęściej spotykane na rynku kredytowym.
Umowa o pracę, kontrakt, mianowanie, powołanie
Dochody akceptowane przez bank to głównie te wynikające z umów o pracę. W przypadku takich umów banki biorą pod uwagę ogólny staż pracy, staż u obecnego pracodawcy oraz termin wygaśnięcia umowy. Banki najczęściej oczekują, iż już kilka miesięcy pracujemy i przynajmniej kilka następnych będziemy pracować. Pamiętajmy, iż szczegółowe zasady mogą się różnić w zależności od banku jednak najczęściej banki analizują dochody z ostatnich trzech zakończonych miesięcy tak aby mieć jak najaktualniejsze dane.
Dochody akceptowane przez banki to również nasze premie, prowizje oraz nagrody. Zależnie od okresu za jaki są wypłacane banki najczęściej przeliczają je na średnią miesięczną. Nie jest powiedziane, iż one w całości będą zaliczone – być może tylko pewna część. Bank może również zaakceptować nasze stałe dochody zagwarantowane w umowie o pracę lub innych umowach takie jak na przykład układy zbiorowe dla określonych grup zawodowych – nauczyciele, górnicy, pracownicy jednostek budżetowych.
Niektóre banki zaakceptują również dochody osiągane za granicą jednak mogą być poddane ostrzejszym kryteriom na przykład w zakresie stażu pracy. Pamiętajmy, iż najczęściej banki akceptują dochody tylko z wybranych krajów. Poza tym jeżeli uzyskujemy dochody za granicą to banki zazwyczaj będą oczekiwały aby była to umowa o pracę.
Dochody akceptowane przez banki to również kontrakty menedżerskie. W ich przypadku instytucje kredytowe mogą stosować ostrzejsze zasady niż do umów o pracę jednak najczęściej nie ma problemu z ich akceptacją. Podobnie jest w przypadku mianowania czy powołania. Pod pewnymi warunkami niektóre banki uwzględniają również w dochodach zasiłki macierzyńskie.
Umowa zlecenie, umowa o dzieło
Dochody akceptowane przez banki to mogą być również umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Osoby uzyskujące dochody z tytułu takich umów cywilnoprawnych również mają szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego w wielu bankach. Jednak niektóre banki traktują te dochody wyłącznie jako dodatkowe. Kredytobiorca musi wykazać stałość takiego wynagrodzenia w danym okresie. Również czasem banki oczekują, iż umowy obejmują jakiś określony okres w przeszłości np. 12 miesięcy. Banki mogą nie akceptować dłuższych przerw między poszczególnymi umowami. Pamiętajmy, iż raty kredytu spłaca się co miesiąc stąd konieczność uzyskiwania dochodów w krótkich odstępach czasu. Banki akceptują przerwy między umowami jeżeli wynikają one na przykład ze specyfiki zawodu lub sezonowości.
Najem, dzierżawa
Dochody akceptowane przez banki mogą również brać się z posiadanych nieruchomości. Zwłaszcza, że coraz więcej Polaków inwestuje wolne środki w tego typu przedsięwzięcia. Jeżeli nasze dochody wynikają z najmu lub dzierżawy nieruchomości to bank może uwzględnić je w naszej zdolności kredytowej. Umowa najmu lub dzierżawy musi być zawarta jakiś czas przed złożeniem wniosku o kredyt – najczęściej jest to 12 miesięcy. Umowy mogą być zawierane z różnymi najemcami jednak ważne aby była zachowana ciągłość uzyskiwanych dochodów z tego tytułu. Nie musimy być jedynym właścicielem nieruchomości. Jeżeli posiadamy część udziałów to w takiej proporcji zostaną uwzględnione dochody z najmu czy dzierżawy. Umowa najmu czy dzierżawy musi również trwać co najmniej 3 miesiące po złożeniu wniosku kredytowego.
Emerytura, renta, zasiłek przedemerytalny
Bardzo powszechnie dochody akceptowane przez banki to stałe świadczenia takie jak emerytury. Banki jednak oczekują, iż będą to świadczenia bezterminowe nie podlegające ograniczeniu lub cofnięciu. Jeżeli Klient uzyskuje rentę na czas określony to może być ona zaakceptowana wyłącznie w sytuacji gdy po jej zakończeniu automatycznie przejdzie w emeryturę. Chyba, że czas określony obejmuje cały okres spłaty kredytu gotówkowego. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony to nie będzie akceptacji dla takiego źródła dochodów. Bank zaakceptuje również rentę strukturalną ale tak jak napisaliśmy powyżej musi ona być bezterminowa. Banki najczęściej przyjmują średni miesięczny dochód netto z kilu miesięcy.
Dochody akceptowane przez bank – działalność gospodarcza
Dochody akceptowane przez banki przy kredytach gotówkowych to również te wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej. Takie źródła dochodów są akceptowane jednak najczęściej musimy wykazać, iż nasza firma działa ona od pewnego czasu – np. 12 miesięcy. Jeżeli prowadzimy działalność krócej to pewną szansą na pokonanie tego wymogu jest wykazanie, iż działalność jest kontynuacją wcześniejszej umowy o pracę. Dodajmy jeszcze, iż banki nie akceptują zawieszania działalności – chyba, że jest ona uzasadniona na przykład sezonowością. Nasza działalność gospodarcza nie może się znajdować w likwidacji, upadłości lub postępowaniu naprawczym. Pamiętajmy, iż zdolność kredytowa z działalności gospodarczej jest wyliczana zależnie od rodzaju sprawozdawczości podatkowej.
Gospodarstwo rolne
Jeżeli prowadzimy gospodarstwo rolne na własnych gruntach lub dzierżawimy je to również możemy taką działalność potraktować jako dochody akceptowane przez banki. Bank najczęściej będzie wymagał zaświadczenia z urzędu gminy oraz informację o dopłatach bezpośrednich uzyskanych w ostatnim czasie. Jeżeli dzierżawimy grunty od innej osoby to bank będzie oczekiwał umowy dzierżawy oraz jej ważności przez kolejne kilka miesięcy (najczęściej 3 miesiące) od złożenia wniosku kredytowego.
Działy specjalne produkcji rolnej
Jeżeli prowadzimy działalność rolniczą i jest ona zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej to również możemy potraktować ją jako dochody akceptowane przez bank. Banki szacują dochody m.in. na podstawie norm podanych w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Dochód musi być uzyskiwany od pewnego czasu np. 12 miesięcy. W tym przypadku do banku należy również dostarczyć deklaracje PIT-6.
Dochody akceptowane przez bank – marynarz, osoba pracująca na statku
Marynarze oraz osoby pracujące na statkach również mogą zaliczyć swoje wynagrodzenia jako akceptowane źródła dochodów. Banki oczekują, iż zawód marynarza jest wykonywany od jakiegoś określonego czasu np. 12 miesięcy i przerwy w zamustrowaniu nie są dłuższe niż określony cas np. 3 miesiące. Tak jak w przypadku powyższych źródeł dochodu szczegółowe wymagania zależą od danego banku.
Inne akceptowane przez banki źródła dochodów
Pamiętajmy, iż poza powyższymi najpopularniejszymi przykładami banki akceptują również inne akceptowalne źródła dochodów na przykład, dywidendy, diety, dodatki, wynagrodzenia członków rady nadzorczych. Jeżeli uzyskujemy takie dochody to również warto zapytać w danym banku czy mogą być uwzględnione jako źródła dochodów kredytu gotówkowego. Kluczowe jest wykazanie, iż osiągane dochody mają charakter regularny.